Rus Donanmasının Proje 22350 Amiral Gorshkov sınıfı fırkateynin İkinci gemisi Amiral Kasatonov (431) deniz denemlerine başladı.

Denemler sırasında fırkateynin savaş sistemleri, tahrik üniteleri, elektrik ekipmanları, hasar kontrol sistemleri ve navigasyon sistemleri testten geçirilecek. Geminin omurgası 26 Kasım 2009’da St. Petersburg’da bulunan Severnaya Verf Tersanesinde atıldı. Gemi Aralık 2014’te denize indirildi.

Yeni fırkateynler Sovyet döneminin aksine çok rollü görevleri üstlenecek şekilde tasarlandı. Gemiler uzun menzilli görevleri gerçekleştirebilecek, denizaltı savaşı yürütebilecek ve eskort misyonlarını gerçekleştirebilecek.

Rus Donanması 20 -30 civarında yeni gemi inşaa etmeyi planlıyor. Amiral Gorshkov sınıfı fırkateyniler eskimiş olan Proje 956 Sovremenny sınıfı gemilerin ve Project 1135 Burevestnik sınıfı fırkateynlerin yerine alacak.

Serinin ilk gemisi Amiral Gorshkov (417) bu yılın başlarında Rus Donanmasına teslim edildi. Geriye kalan iki fırkateyn (Amiral Golovko ve Amiral Isakov) St. Petersburg’daki Severnaya Verf Tersanesi’nde inşaatı devam ediyor.

Gemiler 4 bin 500 ton ağırlığında ve 29 Knot hıza ulaşabiliyor. P-800 Oniks  süpersonik gemisavar seyir füzesi ve Kalibr kara saldırı ve gemisavar seyir füzesi gemide bulunan dikey fırlatıcılardan (VLS) atılabiliyor.  

Hava Savunma Sistemi olarak Rusya’nın gemiler için geliştirdiği Poliment-Redut sistemi 150 kilometre menzilde 30 kilometre irtifadan gelen hedeflere karşı etkili kullanım sunuyor.

Amiral Gorshkov (417) fırkateyninden füze atışları

 Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here