İngiliz Savunma Bakanlığı, Kraliyet Donanması’nın yardımcı sınıf gemilerinden RFA Argus (A135) ve Bay sınıfı çıkarma gemisi RFA Lyme Bay (L3007)’i Doğu Akdeniz’e gönderiyor. Bölgedeki havaalanlarının kapanması durumunda, İsrail, Gazze ve Lübnan’daki 100 binden fazla Birleşik Krallık vatandaşının tahliye operasyonunu desteklemesi planlanıyor.

RFA Argus (A135), tam teşekküllü bir hastaneye sahiptir. Bu hastane, ciddi yaralıların tedavi edilmesi ve acil sağlık hizmetlerinin sunulması için donatılmıştır. Ayrıca, gemi genellikle askeri personel taşıma, lojistik destek ve deniz operasyonlarına katkı sağlama gibi görevlerde kullanılır. Bu tür gemiler, acil durum tahliye operasyonlarında da ve kriz zamanlarında önemli bir rol oynayabilirler.

RFA Lyme Bay (L3007), özellikle amfibi operasyonlar sırasında denizden kara birliklerinin çıkartılmasını ve desteklenmesini amaçlayan bir Bay sınıfı çıkarma gemisidir. Geminin amfibi operasyonlara katkısı, askeri birliklerin ve ekipmanlarının hızla taşınması ve sahil bölgelerine çıkartılması yoluyla gerçekleşir. Ayrıca, RFA Lyme Bay, büyük bir kapasiteye sahip olduğundan, acil durumlar veya doğal felaketler sırasında yardım sağlama yeteneğine sahiptir.

Çift Vatandaşlık Sahibi Türk, İsrail-Filistin Çatışmasında Hayatını Kaybetti

Türk Dışişleri Bakanlığı kaynağına dayandırılan bir haberde, çift vatandaşlığa sahip bir Türk vatandaşının İsrail ile Hamas arasındaki çatışmada öldürüldüğü bildirildi.

Ankara’daki İsrail Büyükelçiliği, Cumartesi günü Hamas’ın İsrail’e saldırısının ardından bir Türk vatandaşının öldürüldüğünü ve bir diğerinin kaybolduğunu açıladı.  

Kudüs’te Roket Alarmı

Kudüs civarında, Beit Shemesh dahil bazı bölgelerde roket alarm sirenleri duyuldu. Saldırıda herhangi bir hasar ya da can kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Şam Havaalanı’na İsrail’den Hava Saldırısı

Suriye medyası, Halep ve Şam Uluslararası Havalimanı’nın İsrail hava saldırılarına hedef olduğunu belirtti.Sabah saatlerinde gerçekleştirilen saldırı her iki Havalimanında pistlere ve altyapıya ciddi hasar verdi.

İsrail Hava Yolları 41 Yıl Aradan Sonra İlk Kez Cumartesi Uçacak

Hamas ile olan çatışma nedeniyle ülkeye geri dönüşü hayati olan İsrailli ordu yedekleri, bu Cumartesi günü İsrail Hava Yolları tarafından ABD ve Asya’dan geri getiriliyor. Yedek askerler, Cumartesi günü New York ve Bangkok’tan hareket eden iki Boeing 787 ile ücretsiz olarak ülkelerine dönecek. İsrail Hava Yolları’nın bu uçuşları büyük bir ABD finans kuruluşu tarafından finanse edilecek. İsrail Hava Yolları, Yahudi Şabat gününde uçmama politikasını bu seferlik ilk kez ihlal ediyor.

Gazze sakinleri tam bir yıkım yaşıyor 

İsrail ordusunun gece boyunca Gazze Şeridi’nin batısındaki Eş-Şati Mülteci Kampı ve kuzeydeki Cibaliya bölgelerini bombalaması sonucu çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi.  İsrail savaş uçaklarının kentin tüm bölgelerinde evleri gece boyunca bombaladı.

Dün geceki saldırılarda en az 151 Filistinli öldü. Fotoğraf: WAFA

Gazze Şeridi’ndeki farklı bölgelerin bugünkü bombardımanında çocuklar da dahil olmak üzere en az 151 Filistinli öldü. 

Jablaia kampındaki sakinler enkazın altından sevdiklerini arıyor, hava saldırıları hala bu yaşam alanını hedef almaktadır.Kurtarma ekipleri, kapasite eksikliği ve bölgeye ulaşma zorlukları nedeniyle kampa ulaşamadı.Geceleyin ve sabahki hava saldırıları, savaşın başlangıcından bu yana en ölümcül olanları arasında yer alıyor.Elektrik, su, yiyecek veya yakıt olmadan, sakinler sevdiklerini gömmek veya diğer hayatta kalanlara ulaşmak için bir yol bulmaya çalışıyor.

Gazze sakinleri, bombalama başlamadan önce uyarılmadıklarını veya tahliye edilme uyarısı  almadıklarını belirtiyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, İsrail’in kuşatılmış bölgeye su tedarikini kesmesinin ardından Gazze’deki beş su tesisinden üçünün artık hizmet dışı olduğunu belirtti.Bölgedeki su eksikliği nedeniyle hastalıkların yayılma endişesi bulunuyor. 

Bazı Filistinli aileler artık beş gün boyunca su olmadan yaşadıklarını söylüyor.

İsrail Enerji Bakanı: İsrailliler serbest bırakılmadan Gazze’ye hiçbir hizmet sağlanmayacak

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze Şeridi’nde rehin tutulan İsrailliler serbest bırakılmadan Gazze’ye hiçbir hizmet sağlanmayacağını belirtti. Bakan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze’ye insani yardımın önemini vurguladı.

Nablus’ta İsrail Yerleşimcileri Tarafından Öldürülen Filistinliler

Filistin Otoritesi sağlık bakanlığına göre, Nablus yakınlarındaki Qusra kasabasında İsrail yerleşimcileri tarafından vurularak öldürülen iki Filistinli olduğu bildirildi. Filistinli yetkililer dün Qusra’da yerleşimciler tarafından öldürülen dört Filistinlinin öldüğünü açıklamıştı.Nablus yakınlarında ölen iki Filistinli cenaze töreni sırasında öldürüldüğü belirtildi.

Sderot’ta Roket Saldırısı: Yaralı Sayısı 4

İsrail sağlık yetkilileri, Sderot şehrinde gerçekleşen son roket saldırısında dört kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail Ordusu: Gazze saldırıları Hamas’ın işleyişini felç ediyor

Golan Tepeleri’nin kuzeyindeki Katzrin kasabasında İsrail güvenlik güçlerine destek gösterisi. Fotoğraf: (Michael Giladi/Flash90)

İsrail ordu sözcüsü Daniel Hagari, Gazze Şeridi’ndeki hava ve topçu saldırılarının Hamas’ın işleyişini felç ettiğini söylüyor.

Hagari, “Hamas’ın bağımsız bir şekilde işlemesini yok ediyoruz; artık Gazze’yi yönetemiyorlar. Hamas’da bir anarşi ve karmaşa var ve bunu artırmamız gerekiyor,” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here