İsrail ordusu sözcüsü, İsrail Kara Kuvvetlerinin “operasyonlarını genişlettiğini” belirterek, Gazze’nin kuzeyine yönelik bombardımanın yoğunlaştığını ifade etti. Akşam brifinginde konuşan sözcü, “Son birkaç saatte Gazze’deki saldırılarımızı ciddi şekilde artırdık. Saldırılar havadan, denizden ve karadan gerçekleşiyor..” dedi.

İSRAİL ASKERİ GEZZEYE GİRDİ İDDİASI

Gazze’deki Filistinliler, tanklar dahil olmak üzere İsrail askerlerinin Gazze’ye girdiğini bildirdi.Askerlerle silahlı kişiler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı yönünde haberler bulunuyor.

Bu haberler şu ana kadar doğrulanmış değil. İsrail ordusu herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD’li ve İsrailli yetkililer, ABC News’e bu geceki operasyonun geniş çaplı bir saldırı olmadığını söyledi. İsimsiz bir Amerikalı kaynak, operasyonun sınırlı bir operasyon olduğunu ifade etti.

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Peter Lerner, bu akşam verdiği röportajda Gazze Şeridi’ndeki Genişletilmiş Operasyonun beklediğimiz Tam Ölçekli İşgal olmadığını belirtti.

Fox Haber muhabiri, Gazze yakınlarında makineli tüfek ateşi seslerini duyduğunu bildirdi. Fox Haber muhabiri Trey Yingst, X platformundan yaptığı görüntülü bildirimde, Gazze sınırı yakınlarında makineli tüfek ateşi sesleri geldiğini belirtti.

GAZZE İLE İLETİŞİM KESİLDİ

Gazze’de cep telefonu hizmeti ve internet büyük ölçüde kesilirken, İsrail hava saldırıları sonucu patlamalar gökyüzünü aydınlatıyor.

El Cezire haber kanalına göre, savaş uçakları Cuma günü geç saatlerde Gazze’nin kuzeybatısındaki bombardımanı yoğunlaştırdı. Savaşın 7 Ekim’de başladığı tarihten bu yana bildirilen en şiddetli bombardıman olduğu belirtildi.

Ağır bombardıman sırasında Gazze’den roket saldırıları devam etti. Tel Aviv, Kudüs ve İsrail-Gazze sınırına yakın şehir ve kasabalar hedef alındı.

MISIR’IN KIZILDENİZ İSRAİL SINIRINA YAKIN İKİ KASABASINA SALDIRI; 6 KİŞİ YARALANDI

Mısır-İsrail sınırına oldukça yakın konumda bulunan Taba ve Nuweiba kasabalarının kimliği belirsiz insansız hava araçları tarafından vurulduğu bildirildi. Saldırı sonucu en az 6 kişi yaralandı.

Mısır ordusu sözcüsü Albay Gharib Abdel-Hafez, sabahın erken saatlerinde Taba’daki bir hastanenin yanındaki binaya “tanımlanamayan bir insansız hava aracının (İHA)” düştüğünü söyledi.

Reuters haber ajansı, iki Mısırlı güvenlik kaynağına dayandırdığı haberinde, başka bir İHA’nın Nuweiba kasabasının çöl bölgesindeki bir elektrik santralinin yakınına düştüğünü belirtti.

Her iki kasabadaki görgü tanıkları, patlamalar duyduklarını, dumanların yükseldiğini ve Mısır savaş uçaklarının gökyüzünde uçtuğunu gördüklerini ifade ettiler.

Nuweiba, Gazze Şeridi’nden yaklaşık 220 km (135 mil) uzaklıkta, Taba şehri ise 72 km (44 mil) uzaklıktadır.

İsrail askeri sözcüsü Daniel Hagari, yer belirtmeden, savaş helikopterlerinin “Kızıldeniz bölgesinde bir hava tehdidi tespit ettiğini” söyledi. Televizyonda yayınlanan brifingde, “Anladığımız kadarıyla Mısır’da meydana gelen saldırı bu tehditten kaynaklandı” diye ekledi.

Mısır-İsrail sınırında, 22 Ekim’de İsrail tankından atılan mermi parçalarının kazara Mısır askeri noktasına isabet etmesi sonucu birçok Mısırlı sınır muhafızı yaralandı. İsrail, bu olaydan dolayı özür diledi.

İSRAİL, GAZZE ŞERİDİ’NİN KUZEYİNE BASKIN KARA HAREKATI DÜZENLEDİ

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde bir baskın kara saldırısı düzenlendiğini bildirdi. 

İsrail Savunma Kuvvetleri sözcüsü Perşembe sabahı yaptığı açıklamada, İsrail ordu güçlerinin bir gecede kuzey Gazze Şeridi’ne baskın düzenlediğini söyledi.

Saldırının amacının “bölgeyi gelecekteki çatışma aşamaları için hazırlamak” olduğu belirtilen açıklamada, saldırı sırasında çok sayıda Hamas teröristinin öldürüldüğü ve Hamas altyapısının tahrip edildiği ifade edildi.

IDF, askerlerin baskından sonra bölgeyi terk ettiğini belirtti.

ABD, IRAK MERKEZLİ MİLİTAN TEHDİTLERİ NEDENİYLE UYARI YAYINLADI 

Kuveyt’teki ABD Büyükelçiliği, Irak merkezli bir milis grubunun tehditlerini gerekçe göstererek ABD askeri üslerindeki faaliyetlerini sadece temel ve resmi etkinliklere sınırladı.Amerikan vatandaşları uyanık olmaları konusunda uyarıldı. 

İran destekli Irak milisleri Alwiya Waad al Haq (Doğru Vaat Tugayları), Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ABD kuvvetlerine saldırmakla tehdit etti. 

KARA HAREKATI ORTA DOĞU SAVUNMASINI GÜÇLENDİRİLENE KADAR BEKLEMEDE 

The Wall Street Journal, İsrail’in ABD’nin baskısı sonucu kara saldırısını ertelediğini ve Amerikalıların Orta Doğu’daki savunmasını güçlendirebilmek için bir süre beklediğini duyurdu.

Iran yanlısı savaşçılar, geçen hafta Irak ve Suriye’de ABD ve koalisyon güçlerine birçok saldırı düzenledi. Bu durum, Amerikan yetkililerinin Gazze savaşının hızla genişleyebileceği endişelerini artırdı.Orta Doğu’daki ABD üslerinin ve çıkarlarının güvenliği, Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen kaynaklı saldırı tehdidi nedeniyle giderek artıyor.Pentagon, Salı günü ABD birliklerinin 17 Ekim’den bu yana Irak’ta 10, Suriye’de ise üç kez saldırıya uğradığını doğruladı.

Biden yönetimi, Irak ve Suriye’nin yanı sıra Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde de yeni savunma birimleri konuşlandırmayı planlıyor.

ABD, İsrail’in Gazze Şeridi’ne olası bir işgalinden önce, Orta Doğu’daki birçok ülkeye en az 12 Hava Savunma Sistemi yerleştirmeyi hedefliyor.

Terminal Yüksek İrtifa Saha Savunma (THAAD) Bataryası, şu an Teksas’taki Fort Bliss’ten Suudi Arabistan’a doğru hareket ediyor. Ayrıca, Kuzey Carolina’daki Fort Liberty ve Oklahoma’daki Fort Sill’den toplamda en az 11 MIM-104 Patriot Karadan Havaya Füze Sistemi, Kuveyt, Ürdün, Irak, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne sevk ediliyor.

ABD’li yetkililer, daha önce Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılması için diplomatik çabalarını sürdürmekte ve İsrail’e kara saldırısını ertelemesi konusunda baskı yapmıştı. Bu yetkililer, İsrail’e Gazze’den nasıl çıkılacağı, Hamas’ın tamamen ortadan kaldırılması durumunda savaş sonrası Gazze için nasıl bir vizyonun olacağı ve bir kara saldırısının maliyeti, süresi ve kanlı doğası hakkında uyarılarda bulunmaktadırlar.

FRANSIZ CUMHURBAŞKANI MACRON: BÜYÜK KARA HAREKATI HATA OLUR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail’in Gazze’ye geniş çaplı kara saldırısının “hata” olacağını söyledi.

Fransa’nın İsrail’in kendini savunma hakkını tanıdıklarını belirten Macron, “Eğer kara müdahalesi sivil halkı tehlikeye atacaksa, bu durumu bir hatanın işareti olarak görüyorum” dedi.

HAMAS R-160 ROKETLERİ İLE İSRAİL’İN KUZEY KENTLERİNİ VURDU 

Hamas, İsrail’in en güneyindeki Eilat şehrine gerçekleştirilen roket saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Roket açık alana düştü. Ayrıca, Hamas, Gazze’deki sivillerin öldürülmesine yanıt olarak R-160 roketi fırlattığını belirterek, kuzeydeki Hayfa kentine ateş açma sorumluluğunu da üstlendi.

Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından kullanılan R-160 roketin menzili yaklaşık 145-160 km olarak tahmin edilmektedir. R-160 roketi, İsrail’in birçok kentini hedef alabilecek kapasiteye sahiptir. Bu roket, 2014 yılında Gazze Savaşı sırasında ilk kez kullanıldı ve o zamandan beri Hamas’ın elindeki en uzun menzilli roketlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Hamas ayrıca 25 Ekim’de İsrail’in güneyindeki Eliat’ı hedef alan bir Ayyash 250 roketini ilk kez ateşledi. Ayyash 250 roketi, Hamas’ın İran’ın yardımıyla yerel olarak ürettiği 250 km’lik bir menzile sahip.İsrail sosyal medya hesapları, roketin Eliat yakınlarındaki açık bir alana düştüğünü bildirdi.

MISIR CUMHURBAŞKANI SİSİ ORDUYA VE KAMUOYUNA ‘SAKİN OLUN’ UYARISI 

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırısına karşılık Mısır’da artan öfkeye dikkat çekerek, silahlı kuvvetlerine ve kamuoyuna öfkelerini ve coşkularını dizginlemeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Mısır’ın Gazze Şeridi sınırına yaklaşık 15 km uzaklıktaki Süveyş Valiliği’ndeki Üçüncü Sahra Ordusu’nun Dördüncü Zırhlı Tümeni’nde gerçekleştirilen inceleme sırasında Sisi, ordusunun görevinin ülkenin sınırlarını ve ulusal güvenliğini “saldırı durumunda” korumak olduğunu ifade etti.

Bu arada, binlerce Mısırlı, Cuma günü İsrail’in saldırılarını kınamak ve Sisi ile Arap liderlerden eylem talep etmek amacıyla sokaklara çıktı.

LÜBNAN SINIRI VE GOLAN TEPELERİ

İsrail ordusu, Lübnan’daki Hizbullah hedeflerini ateş altına aldığını açıkladı. Bölgede bulunan beş terör grubunun gün boyunca vurulduğunu ifade etti. Bu gruplar arasında, Avivim bölgesindeki askerlere tanksavar füzesi ateşleyenler ve kuzeydeki Dovev Moshav bölgesine tanksavar füzeleri ateşlemeye çalışanlar da bulunmaktadır. Lübnan Hizbullahı, sınır çevresindeki çatışmalarda kayıplar vermeye devam ediyor.

İsrail ordusu (IDF), güney Lübnan’daki bir köyü vurdu. Hizbullah’a bağlı Al Mayadeen haber ajansı, IDF’nin yakın zamanda güney Lübnan’daki Ayta al Shaab köyünü vurduğunu bildirdi.

İran destekli militanlar dahil olmak üzere Lübnan Hizbullahı, İsrail ordusunun (IDF) radar ve sensör sahaları ile askeri noktalarını hedef almaya devam ediyor.

Batılı ve İsrailli uzmanlar, bu saldırılarla Lübnan Hizbullah’ının İsrail güçlerini meşgul etmeye çalıştığını bildiriyor.

Suriye’nin güneybatısında 24 Ekim’de kimliği belirsiz militanlar tarafından Golan Tepeleri’ne iki roket fırlatıldı. Savaşın başlamasından bu yana Suriye’den Golan Tepeleri’ne beş saldırı kaydedildi. Genellikle İsrail, Suriye havaalanlarına düzenlediği hava saldırılarından sonra Suriye’den Golan Tepeleri’ne ateş açılıyor. İsrail Hava Kuvvetleri, İran’ın Suriye’ye askeri teçhizat ve personel nakletmesini engellemek amacıyla 7 Ekim’den bu yana Şam ve Halep uluslararası havaalanlarına beş hava saldırısı düzenledi.

GAZZE ŞERİDİ 

Gazze Şeridi’nden İsrail’e saldırılarını her zamanki hızıyla sürdürdü. Hamas’ın militan kanadı El Kasım Tugayları, 11 dolaylı saldırının (topçu veya roketatar) sorumluluğunu üstlendi. Saraya el Kudüs altı havan ve roket saldırısının sorumluluğunu üstlendi. El Fetih’in militan kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı, iki roket saldırısının sorumluluğunu üstlendi. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FHKC) militan kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları, üç havan topu saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Gazze Şeridi’nden İsrail’e 4 Ekim’de bir sızma girişimi oldu. IDF deniz unsurları, Zikim yakınında İsrail’e sızmaya çalışan Hamas dalgıçlarından oluşan bir tim ile çatışmaya girdi. El Kasım Tugayları, sızma girişiminin ardından kendi kuvvetlerinin Zikim yakınında IDF ile çatıştığını iddia etti. Diğer Filistinli kaynaklar ise on beş Hamas savaşçısının Zikim deniz üssüne sızdığını ve orada IDF ile çatıştıklarını söyledi.

Hamas’ın askeri sözcüsü, 9 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada, İsrail hava saldırılarına karşılık olarak rehinelerin öldürülme ihtimalini gündeme getirdi. Bu tehdit, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki askeri operasyonlarına bir tepki olarak geldi.

İran’a bağlı olan Tasnim Haber Ajansı ise İsrail’in gizli bir amacı olduğunu ileri sürdü. Bu amacın, esir alınan İsraillilerin ölümünü hedeflediği belirtildi. İran’ın bu perspektifi bölgedeki gerginliği daha da artırıyor.

İsrail olası bir kara harekâtına karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Ancak rehine müzakereleri son zamanlarda çıkmaza girdi. Hamas, Gazze Şeridi’ne yakıt teslimatının yapılmasını talep etti. İsrail bu talebi reddetti. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Hamas’ın bu yakıtı askeri altyapısı için kullandığını iddia ediyor, bu nedenle teslimata izin vermiyor. Haberler, Hamas’ın yakıt stokunun tükenmekte olduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here