Baykar tarafından geliştirilen kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip Bayraktar TB3 ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın yönetiminde gerçekleştirilen Bayraktar TB3 SİHA’nın ilk uçuş testi, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde yer testlerinin tamamlanmasıyla başladı. 

Saat 08.30’da havalanan Bayraktar TB3, havada yapılan sistem tanımlama testlerini de başarıyla tamamlayarak 1 saatlik uçuş gerçekleştirdi.

Uçuşun ardında test ekibine konuşan Selçuk Bayraktar, Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı ve Bayraktar TB3 SİHA’nın kısa pistli uçak gemisi TCG Anadolu’da göreve başladığında hava muharebesinde bir devrim yaşanacağını söyledi. 

Bayraktar konuşmasına şöyle devam etti: “Cumhuriyet’imizin 100. yılında Bayraktar TB3 insansız hava aracımız ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yaklaşık 20 senedir ülkemizin tam bağımsız ve hür yarınları için geliştirdiğimiz insansız hava araçları serüveninde, 6 kilodan başlayarak 6 tona ulaşan, Bayraktar KIZILELMA ile ülkemizin ilk insansız savaş uçağına yürüyen yolculuğumuzda, bizler Cumhuriyet’imizin 100. yılında mühendisler ve teknisyenler olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Cumhuriyet’imizin 100. yılına armağanımız olsun.”

Bayraktar TB3’ün 1 saat süren ilk uçuşunda TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motorla havalandı. TEI (TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş.) tarafından geliştirilen PD-170, Türkiye’nin ilk yerli drone motorudur.PD-170, özellikle MALE sınıfı (Orta İrtifa Uzun Endurans) insansız hava araçları için tasarlanmış bir turbodizel motordur.Hava soğutmalı, tek silindirli bir yapıya sahip olan motor, 170 beygir gücünde maksimum güç üretebilir. Yaklaşık 60,000 fit operasyonel tavan yüksekliğine sahiptir

Bayraktar TB3’ün ilk koşu testini 13 Ekim Cuma günü başarıyla tamamlanmıştı. 

Bayraktar TB3, keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahip.

Baykar Savunma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da kullanılması planlanan Bayraktar TB3’ün ilk fotoğraflarını Mart ayında paylaşmıştı. 

Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracı, ilk kez nisan ayında TEKNOFEST İstanbul’da sergilenmişti.

Eski Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından Mart 2021’de yaptığı açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin özel bir varyantının TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacağını söylemişti.

TB-3 Bayraktar 14 metre kanat açıklığı, 8.35 metre ve 2.6 metre yüksekliğe sahiptir. 125 knots-160 knots TAS Seyir Hızı – Maksimum Hız, 280 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi ile 24 saat havada kalış süresi bulunmaktadır. Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne, 1450 kilogram kalkış ağırlığı bulunmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here