Dearsan Tersanesi, Nijerya Donanması için inşa ettiği ilk 76 metrelik Açık Deniz Karakol Gemisini (OPV 76) gerçekleştirilen törenle denize indirdi.

Törene, Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım, Nijerya Deniz Kuvvetleri Koramiral Emmanuel Ikechukwu Ogalla’nın Başkanlığı’ndaki Nijerya Heyeti, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Sayın Gökhan Uçar, Genel Müdür Murat Gördi katıldı.

Nijerya Deniz Kuvvetleri istekleri doğrultusunda konfigüre edilen OPV’lerin dizayn ve inşa faaliyetleri tamamen Dearsan Tersanesi’nde gerçekleştiriliyor.

Nijerya Deniz Kuvvetlerine ait Açık Deniz Karakol Gemisi, ASELSAN 30 mm MUHAFIZ ve 12.7 mm STAMP sistemleriyle donatılacak. DEARSAN Tersanesi tarafından inşa edilen gemilerde kullanılacak sistemler, Nijerya Donanmasına yüksek etkinlik ve caydırıcılık sağlayacak.

Açık Deniz Karakol Gemisi tam boyu 76.9 metre, genişlik 11.9 metre, su çekimi 3.6 metre, azami sürati 28 deniz mili, menzili 2,500 deniz mili ve denizde kalma süresi 16 gündür.

Toplam 48 kişilik bir gemi personeli tarafından sevk ve idare edilecek olup ana tahrik sistemi 2 adet CPP pervane ile 4 adet ana dizelden oluşan CODAD konfigürasyonudur. Deniz durumu 5’te harekât icra edebilecek olup deniz durumu 6’da seyir yapabilecektir.

Sensör sistemi olarak 2 boyutlu keşif ve gözetleme radarı, seyir radarı, elektro-optik sistemler, gelişmiş muhabere sistemleri ve savaş yönetim sistemine sahip olacak.

Dearsan Tersanesi ile Nijerya Donanması, amiral gemisi ARADU’nun (F98) tadilatı ve yenilenmesi, ayrıca Tuzla sınıfı devriye botu ihracatı için bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here