Baykar Savunma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da kullanılması planlanan Bayraktar TB3’ün ilk fotoğraflarını paylaştı. 

Selçuk Bayraktar paylaşımında, “Bugün paylaştığımız fotoğraflarda üretim hattında görünen, kanatlarını katlayabilme özelliğine sahip türünün ilk örneği olan “balığın” ramazan öncesi çekilmiş görselleri. Büyük abisi Kızılelma’dan sonra ilk uçuşuna gün sayıyor” ifadelerini kullandı.

 

Baykar Savunma Şirketi Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 7 Mayıs 2021’de düzenlenen çevrimiçi etkinlikte Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun pistinde bulunan TB-3 Bayraktar İnsansız Hava Aracı (İHA) görüntüsünü paylaşmıştı.

 

Görüntünün TCG Anadolu’dan TB-3 Bayraktar’ın kalkış ve iniş konseptini gösterdiğini belirten Bayraktar, yaklaşık 1400 kilogram kalkış ağırlığında olacak yeni bir İHA üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından Mart 2021’de yapılan açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin özel bir varyantının TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacağını söylemişti. Demir açıklamasında, “Anadolu’ya iniş/kalkış yapan İHA, onun için özel tasarlanan TB2’ler ve diğer sabit kanatlı platformlar söz konusu. Anadolu’yu SİHA gemisi yapmak gündemde.” ifadelerini kullandı.

İTÜ SAVTEK tarafından Ocak 2022’de düzenlenen Savunma Teknolojileri Günleri etkinliğine katılan TEI (TUSAŞ Motor Sanayii) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, AKINCI C, TB3’de TEI motorlarını kullanmak için çalışma başlattıklarını açıklamıştı.

TB-3 Bayraktar 14 metre kanat açıklığı, 8.35 metre ve 2.6 metre yüksekliğe sahiptir. 125 knots-160 knots TAS Seyir Hızı – Maksimum Hız, 280 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi ile 24 saat havada kalış süresi bulunmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here