Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakat çerçevesinde Türkiye’nin muhafaza edeceği alanın Tel Abyad ile Rasulayn bölgesi olacağı belirtildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “YPG’li teröristler Rusya ve rejim unsurları tarafından 30 kilometrenin altına gönderilecek.” dedi.

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ” Dün Soçi’de vardığımız mutabakata göre ise Fırat Nehri’nden Aynularab (Kobani) dahil, Rasulayn’ın doğusu olan, Kamışlı’nın doğusu dahil, Irak sınırına kadar bir bölge güvenli bölge olacak. Buralarda Aynularab (Kobani) dahil, YPG’li teröristler Rusya ve rejim unsurları tarafından 30 kilometrenin altına gönderilecek, silahları da dahil buradan temizlenecek.”

M4 kara yolunun bazı yerlerde içeri girdiği, bazı yerlerde ise daha aşağıda kaldığını belirten Çavuşoğlu, 30 km’nin esas alınacağını vurguladı.

Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Fırat Nehrinden Irak sınırına kadar 10 kilometre derinlikte ortak devriyeler 150 saatin sonunda başlayacak. Bir istisnası var, Kamışlı. Başından beri burada rejim var, Kamışlı şehrinde. Rejim unsurlarıyla karşı karşıya gelmemek bakımından burada Rusların da tavsiyesi ve ricası üzerine ortak devriye konusunda Kamışlı’yı hariç tuttuk. Ama bu, bu bölgeden de YPG’lilerin çekilmeyeceği anlamına gelmez. Burada Fırat Nehrinden Irak sınırına kadar 30 kilometrenin altına tüm YPG’liler indirilecek. Kamışlı dahil.”

Çavuşoğlu, “30 kilometrenin altına çıkarılacak. Ne zaman çıkarılacak? 150 saat içerisinde. ABD ile vardığımız mutabakatta, 120 saat içinde, dün akşam saat 22.00’de doldu” diye konuştu.

Türk ve Rus askerlerinin 150 saatin sonunda ortak devriyelere başlayacağını belirten Çavuşoğlu, bunun Türk sınırına sızmaların önlenmesi ve teröristlerin bugüne kadar inşa ettiği tünel gibi altyapıların temizlenmesi bakımından da önemli olduğunu söyledi.

Münbiç yol haritasını hatırlatan Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatından sonra bazı YPG’lilerin Tel Rıfat bölgesinde kaldıklarını söyledi. Çavuşoğlu, “Orda taciz atışları da yer yer yapıyorlar. Ruslarla vardığımız mutabakata göre, 6. maddede bunu görebilirsiniz, Münbiç ve Tel Rıfat’tan da YPG’liler tüm silahlarıyla beraber arındırılacak. Buradan tamamen çıkarılacak. Bu bizzat Sayın Putin’in sözüdür” dedi.

“Terör örgütü YPG/PKK’nın Barış Pınarı Harekatı sahası dışında 30 kilometre çekileceği alanda kontrolü kimin sağlayacağına” yönelik soru üzerine, Çavuşoğlu, Türkiye’nin bulunduğu bölgede bu durumun yerel halkla oluşturulacağını kaydederek, “Buralarda şimdi Rusya olacak. Buralarda rejim sınır muhafızları da var. Buralarda her halkın katılımıyla yerel yönetimler oluşacak. Bu konuda bizim hiçbir endişemiz, tereddüdümüz yok” ifadesini kullandı.

Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) teröristlerin işgal ettiği yerlere dönmek için Türkiye ile beraber mücadele verdiğini aktaran Çavuşoğlu, “Bu insanlar esasen kendi topraklarına dönme mücadelesi veriyorlar” dedi.

Çavuşoğlu, SMO’nun terör örgütü DAEŞ’in kalıntısı olduğu yönündeki iddialara ilişkin olarak, “Bu insanlar DAEŞ’e karşı mücadele etti mi? Orada, Fırat Kalkanı’nda da şehit verdi mi? Evet verdi. DAEŞ’e karşı mücadele ederken iyi, YPG/PKK’ya karşı mücadele ederken birden DAEŞ artığı oluyor. Biz bunlara izah etmekten yorulmadık ama onlar da bunları çarpıtmaktan yorulmadılar” diye konuştu.

SMO’nun harekata çok katkı sunduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Suriye Milli Ordusu önceki harekatlarda da bu harekatta da çok büyük katkı sağlamışlardır” dedi.

Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here