Çek Cumhuriyeti İsrail’den Rafael’in SPYDER hava savunma sistemini satın almaya karar verdiğini açıkladı.

Birkaç yıl süren uluslararası ihale sürecinin ardından Çek Cumhuriyeti Rafael’in SPYDER hava savunma sistemini satın almaya karar verdiğini açıkladı.

İsrail Savunma Bakanlığı Uluslararası Savunma İşbirliği Müdürlüğü geçen cuma günü yaptığı açıklamada, iki ülke arasında bir anlaşma çerçevesinde dört SPYDER bataryasının tedariki için müzakerelerin başlatılmasını onay verdiğini duyurdu.

SPYDER hava savunma sistemi uçaklar, helikopterler ve İHA’lar dahil olmak üzere çeşitli hava tehditlerine karşı koymak amacıyla tasarlanmış yüzeyden havaya bir füze sistemidir.

SPYDER sisteminin içinde satıhtan havaya Python and Derby alçak irtifa ani müdahale füzeleri (Low-Level, Quick Reaction Missile/LLQRM) yer almaktadır.

SPYDER sistemi, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (Israel Aerospace Industries/ IAI) bir yan kuruluşu olan Elta tarafından üretilen bir radar sistemini kullanmaktadır.

Rafael şirketi hava, kara, deniz ve uzay uygulamaları için çok çeşitli yüksek teknolojili savunma sistemleri tasarlayıp üretmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here