Savunma Sanayii Başkanı Dr. İsmail Demir, “ATMACA’nın sondan bir önceki testini gerçekleştirdik. Seri Üretim görüşmelerine başlamayı planlıyoruz.” dedi.

Savunma Sanayi Başkanı Dr. İsmail Demir, ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit ve ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci’nin katılımıyla Roketsan tesislerinde basın toplantısı düzenlendi.

Savunma sanayisindeki gelişmeler ve şirketin yürüttüğü çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuşan İsmail Demir, ” size bir müjdem var..Atmaca’nın son yakın testlerinden biri daha yapıldı. Testi çok başarılı geçti. Bu, Atmaca’nın sondan bir önceki testi, bir testi daha kaldı. Sona geldik demektir. Seri üretim faaliyetlerine bir yandan başlamalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Demir, “Atmaca’nın yanı sıra oradan türetilmiş kara-kara seyir füzeleri, havadan karaya seyir füzeleri var, bunun başka versiyonları çalışılıyor. Sadece deniz üstü değil, denizaltı torpido sistemlerine de ROKETSAN bünyesinde çalışıldığını belirtmek isterim” dedi.

Seyir füzesi motoru çalışmaları hakkında bilgi veren Demir, “Seri üretim başlıyor, elimizde yabancı motorlar hali hazırda var, o motorları kullanacağız. Önümüzdeki yıl yerli seyir füzesi motorlarının sistemler üzerinde kullanıldığını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

ATMACA, ELEKTRONİK HARP ORTAMI TESTLERİNİ BAŞARIYLA GEÇTİ

ATMACA’nın son testleri hakkında bilgi veren Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, “ Son testte GPS bağımsız navigasyonların kapalı olduğu sadece füzenin ateletsel seyrüsefer ile hedefini başarıyla vurdu.” dedi

Murat Ekinci konuşmasına şöyle devam etti: “Tamamen GPS bağımsız, sadece kendi ataletsel navigasyon ünitesiyle hedefini çok ciddi bir mesafeden net olarak bulabildi ve vurabildi. Bu, elektronik harbin çok yoğun olduğu ortamlarda da Atmaca üzerindeki çok kısıtlı bir navigasyon kabiliyetiyle hedefi net olarak vurabildiğinin göstergesi oldu. Elektronik karıştırmanın olduğu durumlarda da Atmaca en zorlu senaryolara bu şekilde hazırlanıyor.Atmaca denize çok yakın mesafeden gittiği için radarlara yakalanmıyor. Atmaca’nın çok ciddi bir vuruş kabiliyeti olacağını değerlendiriyoruz. Farklı atak modları da bulunuyor.”

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here