Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLA) 70.kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında, Hindistan’ın güdümlü füze destroyeri INS Kolkata (D63 ) ve tanker gemisi INS Shakti (A57) Çin’in Qingdao kentine geldi.Kutlamalara 10’dan fazla ülkeden 20 gemi ve 60 ülkeden 30 yakın delegasyon katılıyor.

Gemilerin 23 Nisan’daki deniz geçit törenine katılması planlanıyor. Qingdao limanında kalacak olan gemiler halkın ziyaretine açılırken, gemi personelide çeşitli spor etkinliklerine katılacak.

Çin Milli Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, PLA yetkilileri ve Hindistan personeli karşılılı olarak gemileri ziyaret edeceği bildirildi.

PLA’nın 70.kuruluş yıldönümü uluslararası filo incelemesi ve geçit töreni de dahil olmak üzere bir dizi etkinlikle kutlanacak. Çin, etkinliklere 10’dan fazla ülkeyi davet ederken, bir çok ülke törenleri izlemek için heyet gönderiyor.

Çin’in Shandong Eyaleti Qingdao kenti limanı, 4 gün sürecek kutlamalara ev sahipliği yapacak. PLA’nın komutanı Qiu Yanpeng cumartesi düzenlediği basın toplantısında, kutlamalara Çin’in ilk uçak gemisi Liaoning ve son nükleer denizaltılar olmak üzere 32 gemi ve 39 savaş uçağı katılacağını, bazı gemilerin ilk kez sahneye çıkacağını söyledi.

Filipinler, Japonya, Vietnam, Avustralya, Hindistan, Güney Kore ve Rusya dahil olmak üzere 10’dan fazla ülkeden 20 yakın geminin 23 Nisan’da geçit törenine katılacağını belirten Yanpeng, ” Çin’in dünyaya ‘barışı koruma’ çabalarının kararlığını göstermektedir.” dedi.

Kaynak: chinamil, japantimes, Ajanslar,

Qingdao limanına gelen Rus Donanması’nın Admiral Gorshkov Fırkateyni
Güney Kore Donanması ROKS Gyeonggi Fırkateyni
Avustralya Donanması HMAS Melbourne Fırkateyni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here