Pakistan Hava Kuvvetleri son yıllarda Hindistan’ın SU-30MKI ikiz jet motorlu çok amaçlı savaş uçağı ve Fransız RAFALE uçaklarına sahip olmasıyla hava üstünlüğünü kaybetmeye başladığı belirtildi. Bu açığı kapatmak için Çin, Pakistana’a Hindistan uçaklarının taklit eden savaş uçaklarını göndererek taktik eğtim veriyor.

Rusya’nın Sukhoi tarafından geliştirilen ve Hindistan Hava Kuvvetleri için Hindustan Aeronautics Limited tarafından lisanslı olarak geliştirilen ikiz jet motorlu çok amaçlı hava savaş uçağı SU-30MKI Güney Asya bölgesinde en yetenekli uçaklar arasında gösteriliyor. Hava Kuvvetleri Fransa’dan tedarik edilen az sayıda RAFALE savaş uçakları üzerinde taşıdıkları Meteor uzun menzilli havadan havaya füzeleri ile uzun menzilde önemli vuruş kabiliyeti kazanmıştır.

Pakistan Hava Kuvvetleri bu açığı kapatmak için Çin’den yardım almaya başladı.Hava Kuvvetleri’nin envanteri tamamen tek motorlu hafif uçaklardan oluşan üçüncü nesil F-16 ve JF-17 savaş uçaklarından oluşmaktadır. Çin, Hindistan’ın elinde bulunan SU-30MKI ve RAFALE savaş uçaklarının yeteneklerini taklit ederek Pakistan Hava Kuvvetleri’ne taktik eğitimler veriyor.

Bu maksatla Çin’in Sovyet Flanker gövde tasarımına dayanan SU-30MKI özelliklerini taşıyan en son teknoloji ile donattığı J-11B çift motorlu savaş uçaklarını 2017 yılından bu yana Pakistan topraklarına göndererek ortak tatbikatlar gerçekleştiriyor.

Bu tatbikatalarda Hint Rafale jetlerinin yeteneklerini taklit etmekle Çin’in hafif J-10C ‘4 ++ nesli’ avcı uçakları, SU-30MKI uçaklarını taklit etmek için J-11B uçakları kullanılarak Pakistan Hava Kuvvetleri’ne taktik eğitim verilmektedir. Nisan 2018’de Çin Hava Kuvvetleri’nde envantere giren J-10C savaş uçaklarının boyutu, aerodinamik özellikleri, havacılık ve silah sistemleri dahil olmak üzere birçok yönünün RAFALE ile karşılaştırılabilir olduğu belirtiliyor.

Gelişmiş AESA radarı bulunan J-10C savaş uçakları, Meteor’a benzer menzile sahip PL-15 uzun menzilli havadan havaya füzesiyi kullanmaktadır. İhraç modeli J-10C en gelişmiş Çinli avcı uçağıdır ve daha hafif ve ucuz olan JF-17 Block III aynı teknolojilerin çoğunu entegre edilmişti.

Kaynak:  China’s Global Times

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here