ABD Donanması’nın Ohio Sınıfı Denizaltısı USS Georgia (SSGN 729) İran Donanması’na ait bir helikopterden su altındayken video kaydı alındı. Denizaltının Hürmüz Boğazı yakınlarında tespit edilmiş olduğu tahmin ediliyor.

İran medyası video görünülerinin Hürümüz Boğazı yakınlarında tatbikat yapan İran Donanması civarında çekildiğini iddia etti. Bir Sosyal medya hesabı paylaştığı görüntülerde, İran Donanması SH-3 Sea King helikopteride görülüyor.

USS Georgia (SSGN 729) denizaltısı, 21 Aralık’ta ABD Donanması destroyerleri ve İran devriye botları eşliğinde yüzeydeyken Hürmüz Boğazından geçmişti.

Görüntülerde denizaltı kulesinin arkasında ABD SEAL özel timlerinin kullandığı SDV araçlarının bulunduğu Kuru güverte sığınağı (DDS) yer alıyor. Ayrıca denizaltının periskop derinliğinde olduğuda görülüyor.

ABD Donanması’nın envanterinde bulunan dört Ohio Sınıfı denizaltı dünyadaki en güçlü konvansiyonel silahlı saldırı platformlarıdır.Füze silolarında toplam 154 adet Tomahawk Kara Saldırısı Seyir Füzesi (TLAM Blok-IV) taşıyabilir. Torpido odasındaki füze ve torpidoları eklediğimizde bu sayı 176 adete çıkabilir.

Basra Körfezi’nin bir çok alanı çok sığdır, büyük denizaltılar için pek uygun görülmemektedir. USS Georgia denizaltısının bu ortamlarda etkin şekilde çalışamayacağı anlamına gelmez, fakat bu tür olaylar daha olası hale getirir.

Kaynak: IRNA, Ajanslar, Auro Intel, Naval News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here