Çin’in ilk uçak gemisi Liaoning ve beş gemiden oluşan Uçak Gemisi Görev Gücü Japonya’nın Miyako Boğazı’ndan geçtiği bildirildi.

Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF) raporuna göre, uçak gemisi ile birlikte 2 Tip 052D Luyang sınıfı muhrip, 1 Tip 055 Renhai sınıfı füze destroyeri, 1 Tip 054A Jiangkai II. Sınıf fırkateyn ve Tip 901 Fuyu sınıfı hızlı muharebe destek gemisi bulunuyor.

Miyako Boğazı’ndan geçişi sırasında Çin Uçak Gemisi grubu üzerinde Shaanxi Y-9 elektronik gözetim veya deniz devriye uçağıda uçtu. Uzmanlar bu uçuşun Uçak Gemisi Görev Gücü’nün geçişi sırasında JSDF nasıl tepki verdiğini gözlemlemek için yapıldığını belirtiyor.

Son yıllarda Japonya Çin’in agresif uçuşlarına karşı savaş uçakları ile önleme yapıyor. Japonya Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre binlerce önleme ve engelleme yaşandığı açıklanmıştı.

Miyako Boğazı Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinde bulunuyor. Uluslararası geçişler için stratejik bir su yolu olarak görülmektedir.Liaoning uçak gemisi ve beş gemiden oluşan grubun hareketleri uluslararası hukuka göre yasal olmakla birlikte, Pekin’in giderek daha iddialı Uçak Gemisi grubunu açık okyanusa entegre ettiğini göstermektedir.

Çin uçak gemisinin bölgeden geçişi yeni değil, Liaoning, daha önce Nisan 2020’de Uçak Gemisi grubu ile Miyako Boğazı’ndan geçmişti. Çin geçiş sırasında bölgede tek uçak gemisi görev gücü olduğunu övünerek gündeme getirmişti. ABD Donanmasının USS Theodore Roosevelt ve USS Ronald Reagan uçak gemileri COVID-19 nedeniyle limanda bağlı kalmıştı. Çin uçak gemisinin ilk geçişi beş yıl önce 2016’da gerçekleşmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here