Çin ve Pakistan, bugüne kadar gerçekleştirdikleri en büyük ikili deniz tatbikatını başarıyla tamamladı. Pakistan’da gerçekleşen tatbikata ilk kez Çin Donanması’nın en gelişmiş destroyerinin katıldığı tarihi bir olay yaşandı.

Çin ile Pakistan arasında 2014 yılında başlatılan ‘Sea Guardians’ ortak deniz tatbikatları bu yılki deniz aşamasını Pakistan’ın Karaçi liman şehrinde gerçekleştirdi. 11-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen bir haftalık tatbikat, Çin ve Pakistan’ın ortak ekonomik koridorlarını koruma konusundaki kararlılıklarını sergilemeyi amaçlıyordu. Bu koridor, Pekin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin önemli bir bileşenidir.

Tatbikata, Çin Donanması’ndan görünürlüğü azaltan teknolojilerin kullanıldığı Tip 052DL destroyer Zibo ve bir Song sınıfı denizaltı katıldı. İlk kez gelişmiş bir Çin savaş gemisi, Pakistan’ın ev sahipliğinde bir tatbikata katıldı.

Çin denizaltıları, 2015 yılında bir Tip 039A/Tip 041 Yuan dizel-elektrikli denizaltının Karaçi’ye demirlediği biliniyor. Ayrıca, 2017 yılında bir Tip 093 Shang nükleer enerjili saldırı denizaltısı Pakistan limanını ziyaret etmişti. Bu ziyaretlerde Çin Donanması’nın iki Tip 054A fırkateyni (Jingzhou ve Linyi), denizaltı destek gemisi ve ikmal gemisi Qiandaohua, helikopterler ve bir deniz piyade birliği bulunmaktaydı.

Tatbikatın deniz aşaması, 14 Kasım’da Çin gemileri ve Pakistan Tip 054A/P fırkateyni Karaçi’den ayrılmasıyla başladı. Tughril (Type-054A/P) sınıfı fırkateynler, şu anda Çin Halk Ordusu Deniz Kuvvetleri’nde hizmet veren Type-054 sınıfı fırkateynlerin Pakistan’ın ihtiyaçları doğrultusunda üretilmiş versiyonlarıdır. Pakistan, 2018 yılında Çin’e 4 adet Type-054A/P sınıfı fırkateyn siparişi verdi. PNS Tughril, 15 aylık test sürecinin ardından 8 Kasım 2021 tarihinde Pakistan Donanması’na teslim edildi.Sınıfının ilk gemisi PNS Tughrill adını Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Tuğrul Bey’den alıyor. Pakistan kendini Türk Gazneli, Selçuklu, Babür İmparatorlukları’nın devamı olarak görüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here