Çin’in ilk yerli uçak gemisi Tip-001A ‘Şandong’ (CV-17) Hainan eyaletine bağlı Sanya kentindeki limanda düzenlenen tören ile Çin Ulusal Halk Kurtuluş Ordusu Donanmasına teslim edildi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin’in yurt içinde üretilen ilk uçak gemisi olan Şandong’un hizmete alınma törenine katıldı.

Geçtiğimiz aylarda son deniz denmelerini tamamlayan Şandong, 36 adet J-15 savaş uçağı taşıma kapasitesine sahip. Testlerde J-15 savaş uçağının Elektronik Harp süitleri ile donatılmış versiyonunda katıldığı bildirildi. Ayrıca denemelerde Z-18 helikopterininde de katıldığı belirtildi.

Uçak gemisi konuşlu J-15 savaş uçağı Tip 001 Liaoning (CV-16) uçak gemisine iniş yapıyor.
……………………………………………………………………………..

Şandong uçak gemisi 18 ay boyunca dokuz deniz denemesi gerçekleştirdi.
İnşaatına 2013 yılında başlanan uçak gemisinin uzunluğu 315 metre, genişliğinin 75 metre, ağırlığının 70 bin ton olduğu bildirildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın (PLA) 70.kuruluş yıldönümü kapsamında 23 Nisan’da gerçekleştirilen deniz geçit töreninde Çin’in en güçlü savaş gemisi Tip 055 ilk kez gösterilmişti.Çinli askeri uzamanlar, Tip 055 Nanchang destroyerinin bir denizaltı birkaç küçük destroyer veya fırkateyn ile mükemmel bir ‘uçak gemisi görev gücü’ oluşturabileceğini söylemişti.

Çin devlet medyasında çıkan haberlerde, Çin’in en az altı uçak gemsine ihtiyaç duyduğu yazıldı. ABD’nin elinde 11 adet uçak gemisi görev yapmaktadır.

ÇİN, İLK UÇAK GEMİSİNİ UKRAYNA’DAN SATIN ALDI

Ukrayna’dan satın alınan ve Dalian’daki tersanede revize edilen Tip 001 Liaoning uçak gemisi Çin’in ilk uçak gemisidir.

Çin, 1970’lerin sonlarında gündemine aldığı uçak gemisi programı kapsamında önce Avustralya uçak gemilerini inceledi. Ardından da kamuoyunun yakından takip ettiği Ukrayna’dan Varyag uçak gemisinin alımı gerçekleşti.

Admiral Kuznetsov sınıfının ikinci gemisi olarak Sovyetler Birliği döneminde inşasına başlanan ancak kısmen tamamlanmış olan Varyag, 1998 yılında satın alındı. 2001 Kasım ayında İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçerek 2002 Mart ayında Çin’in Dalian limanına ulaştı. Geminin üzerinde 2005 yılında başlayan tamir, tadilat ve donatım işlemleri 2012 yılında tamamlandı. Gemi, Çin Deniz Kuvvetleri’nde eğitim gemisi olarak envanterde bulunuyor.

Çin Donamasının ilk uçak gemisi Tip 001 Liaoning (CV-16) Pasifik’de düzenlenen tatbikatta katılıyor.
…………………………………………………………………….

Çin Savunma Bakanlığı (MND), Çin’in ilk uçak gemisi Liaoning etrafında kurulan görev grubunun ilk operasyonel kabiliyete (Initial Operational Capability /IOC) ulaştığını Nisan 2019’da duyurmuştu.

UYDU GÖRÜNTÜLERİ ÇİN’İN 3.UÇAK GEMSİNİ İNŞA ETTİĞİNİ GÖSTERİYOR

ABD bulunan düşünce merkezi tarafından analiz edilen uydu fotoğraflarında, Çin’in üçüncü uçak gemisi inşasında önemli ilerleme kaydettiği belirtildi.

Fotoğraflarda 30 metrelik düz bir ön parça ve 41 metre genişliğinde ayrı bir gövde bölümü bitmiş olduğu görünüyor.Tip-002 olarak adalandırılan üçünücü geminin 100 bin tonluk ABD uçak gemilerinden daha düşük, 42 bin 500 tonluk Fransız Charles de Gaulle’den daha büyük tonajda olması bekleniyor.
………………………………………………………………………

Reuters’in haberine göre, Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin (CSIS) Nisan ayında elde edilen uydu fotoğraflarını analiz ettiğinde, son altı ay boyunca Şangay’ın dışındaki Jiangnan tersanesinde büyük bir gemi inşasında kayda değer aktiviteler olduğu görülüyor.

Çin medyasında çıkan haberlerde üçüncü uçak gemisi inşasına başlandığı yazılmasına rağmen, Çin devleti resmi bir açıklama yapmamış, geminin kapsamı ve zamanlaması devlet sırrı olarak gösterilmişti.

Uçak gemisi tamamlandığında Hindistan ve Japonya da dahil olmak üzere bir çok Asya ülkesindeki savaş gemilerini geride bırakacağını belirten Singapur merkezli Yusof İshak Enstitüsü’nden (ISEAS) Ian Storey,  “Çin’in Asya’nın en büyük deniz gücü olarak ortaya çıktığını gösteren bir başka gösterge olacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: China Military, Ajanslar, Reuters,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here