Çin’in yerli olarak inşa ettiği ilk uçak gemisi Tip 001A ‘nın ( CV17 ) deniz testleri,  13 Mayıs’da başladı. Ukrayna’dan satın alınan ve Dalian’daki tersanede revize edilen Liaoning uçak gemisinden sonra Tip 001A ikinici uçak gemisi olacak.

Henüz ismi açıklanmayan uçak gemisinin tasarımı, Ukrayna’dan getirilen Liaoning uçak gemisine dayalı olarak yapıldı. Basın organları ve askeri gözlemciler uçak gemisi için resmi bir açıklama olmadığından gemiyi “Tip 001A” olarak etiketlediler.

Global Times konuşan askeri uzman Song Zhongping, uçak gemisinin güç ve tahrik sistemleri, iletişim, yangın güvenliği ve elektro-mekanik fonksiyonlar gibi temel sistemlerinin test edileceğini söyledi.

Song, ” uçak gemisinin silah sistemleri ve savaş uçaklarının ilk denemede olması düşük ihtimal. Gemi donamaya teslim edildikten sonra muharebe kabiliyeti test edilecektir. İlk testlerin bitirilmesi yaklaşık altı ay sürecek, yani bu yılın sonunda gemiyi almayı bekliyoruz.” dedi.

‘Tip 001A’ uçak gemisi Çin’in ikinci uçak gemisi olacak. Ukrayna’dan satın alınan ve Dalian’daki tersanede revize edilen Liaoning uçak gemisi Çin’in ilk gemisidir.

‘Tip 001A’ uçak gemisinin ağırlığının 40 -60 bin ton civarında olacağı, uzunluğu 315 metre, genişliği ise 75 metredir.

“ÇİN’İN İLK UÇAK GEMİSİ LİAONİNG 2012 YILINDA ENVANTERE GİRDİ “

Çin, 1970’lerin sonlarında gündemine aldığı uçak gemisi programı kapsamında önce Avustralya uçak gemilerini incelendi. Ardından da kamuoyunun yakından takip ettiği Ukrayna’dan Varyag uçak gemisinin alımı gerçekleşti.

Admiral Kuznetsov sınıfının ikinci gemisi olarak Sovyetler Birliği döneminde inşasına başlanan ancak kısmen tamamlanmış olan Varyag, 1998 yılında satın alındı. 2001 Kasım ayında Boğaz’dan geçerek 2002 Mart ayında Çin’in Dalian limanına ulaştı.

Geminin üzerinde 2005 yılında başlayan tamir, tadilat ve donatım işlemleri 2012 yılında tamamlandı. Gemi, Çin Deniz Kuvvetleri’nde eğitim gemisi olarak envanterde bulunuyor.

Type-001-Liaoning-09
Liaoning uçak gemisi

 

ÇİN, LİAONİNG UÇAK GEMİSİNE AİT GECE İNİŞ VE KALKIŞ VİDEOSU YAYINLADI

Çin devlet televizyonu CCTV, Liaoning uçak gemisine ait gece iniş ve kalkış videosu yayınladı.

Bugüne kadar ABD, Rusya, Fransa ve Birleşik Krallık her hava şartında gemilere iniş kalkış yapabiliyordu.Çin bu özelliği haiz beşinci ülke oldu.

CCTV’nin 24 Mayıs tarihinde yayımladığı görüntülerde uçakların hava şartında operasyon yapabildiğine dikkat çekildi.Bu yayınla birlikte Çin bu yeteneğe sahip olduğunu ilk defa deklare etmiş oldu. Gemi ve uçağın gece operasyonu yapamadığı durumlar savunmada yetersizlik ve 24 saat operasyonel olmama sonucunda kuvvetler için önemli bir zafiyet kabul ediliyor.

 

ÇİN’İN İLK GÖREV GRUBU OPERASYONEL KABİLİYETE ULAŞTI

Çin Savunma Bakanlığı (MND), Çin’in ilk uçak gemisi Liaoning etrafında kurulan görev grubunun ilk operasyonel kabiliyete (Initial Operational Capability /IOC) ulaştığını duyurdu.

China Daily gazetesinin haberine göre,  Liaoning ve beraberindeki gemiler, 12 Nisan’da filo incelemesine katıldıktan sonra Güney Çin Denizi’ne yöneldi.Hava savunma, gemi savar ve denizaltı savar taktikleri ve kara hedeflerine karşı atışlar gerçekleştirdi.” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Defense world, SiyahGriBeyaz, Ajanslar, C4 Defence,

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here