Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Yönetiminin Türkiye’ye parasını verdiği F-35 savaş uçakları yerine, F-16 savaş uçaklarının almasını önerdiğini, bunu da kendilerinin kabul ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den 40 adet F-16 satın alma talebinde bulunduğunu doğrulayarak ABD Yönetiminin F-35 savaş uçakları yerine, daha düşük model olan F-16 savaş jetlerini almasını  önerdiğini belirtti.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 savaş uçağı talebinin, ABD’nin bu konudaki teklifinin ardından yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konu (F-16V alımı), F-35 meselesiyle bağlantılı bir konu. Bizim, 1 milyar 400 milyon dolar F-35’ler için yapmış olduğumuz ödeme söz konusu. Bu ödemeler karşısında ABD’nin, böyle bir teklifi söz konusu oldu. Bununla ilgili olarak da biz, ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için hangi adımları atmamız gerekiyorsa bu adımları atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu, her zaman hazır ve modern duruma getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlarla ilgili olarak elimizdeki F-16’ların modernizasyonundan tutunuz da yeni ilave F-16’lar almak suretiyle filomuzu daha da geliştirelim gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here