Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ” SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’ne giden yolda bir ürün daha çıkacak. Onu da yakında kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Hava Savunma istemlerine değinen Demir, SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’ne giden yolda bir ürünün daha çıkacağını söyledi.

İsmail Demir TRT Haber’de geçen ay katıldığı bir programda, yürüttüğümüz projelerde ister istemez kendi içinde bir ekosistem oluşturuyor, Hisar-A+ ve Hisar-O+’da bahsettiğim gibi belki istenenin de bir adım ötesinde bir ürünü gerçekleştirmek için yola çıkılabiliyor. Bazen de istenen çok üst seviye bir şey ortaya çıktığını söylemişti.

Demir, TRT programında, ” şu anda Hisar-A+, Hisar-O+ ile yaklaşık 20 kilometreye kadar bir önleme zarfımız oluştu. Siper’e giden yolda bir 70 ve 100 kilometre civarında bir önleme zarfımızı oluşturacağız. ” fadelerini kullanmıştı.

Bu gün katıldığı televizyon programında Demir, TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum gemisinde kullanılması planlanan TB-3’ler hakkında da bilgi verdi. TCG Anadolu’nun üzerine TB-3’ler yerleştirilecek. Belki sonrasında MİUS’lar entegre edileceğini söyleyen Demir, ” Dünyada aslında yeni bir konsept olarak kullanılacak bu. Bunu uzaktan kumandalı ve insansız denizaltılar ile düşünürseniz denizlerde epey bir güç elde etmiş oluyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Demir, teslimatlardan sonra TB-3’ün çalışmaları devam edecek, belki beraberce servise gideceği dönemler de gelecek ifadelerini sözlerime ekledi.

Programda Silahlı İnsansız Deniz Araçları ile ilgili çalışmalara değinen Demir, bu kapsamda gelinen son durum ile ilgili şu ifadeleri kullandı: ” ULAQ ve ALBATROS-S denemelerini yaptılar. Teslim edilmek üzere seri üretimleri başlatıyoruz.”

Kaynak: Kanal 7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here