Dalgalar, Gazze Yardım İskelelerini İsrail’e Sürükledi

0
32

ABD ordusunun Gazze’ye yardım iskelesini tutan mavna ve çıkarma gemisi, yapıdan koparak İsrail’in Aşdod kenti yakınlarındaki sahile sürüklendi.

Yaklaşık 550 metre uzunluğundaki yüzer geçit, Gazze’deki kıyı şeridine bağlanmak üzere inşa edildi. Yerleştirilmesi için 320 milyon dolar harcanan iskelenin yapımı aylarca sürdü.

Uzmanlar, iskelenin dalgalı denizlerde çalıştırılmasının zor olduğunu söylüyor. Yardım için kurulan iskeleyi oluşturan mavnalardan biri koparak İsrail’e doğru sürüklendi. İskele, “deniz durumu 3” ya da dalgaların üç fit (yaklaşık bir metre) veya daha yüksek olduğu koşullarda sorunlarla karşılaşabilir.

ABD’nin Gazze’ye hiçbir Amerikan kuvvetinin ayak basmayacağını vurgulamasına rağmen, operasyonun ABD kuvvetlerini savaşın içine çekebileceği endişeleri de vardı. Geçtiğimiz ay, İsrail güçlerinin yardım depolarını güvence altına aldığı söylenen kıyı şeridindeki bir toplanma alanına havan topu atılmıştı.

ABD ordusunun Orta Doğu’daki karargâhı olan ABD Merkez Komutanlığı, Cumartesi günü yaptığı açıklamada “personelin sahile kurulan geçici bir iskele aracılığıyla Gazze halkına yardım ulaştırmak üzere USAID ve BM ile birlikte çalışmaya devam ettiğini” belirtti.

ABD ordusu, 24 Mayıs itibariyle iskele aracılığıyla 1.005 ton yardım ulaştırıldığını açıkladı. Gazze’nin haftada ihtiyaç duyduğu asgari gıda yardımına ilişkin tahminler değişmekle birlikte, genellikle 4.000 ila 5.000 ton arasında verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here