Rafah’ta Yerinden Edilmiş Filistinlilere İsrail Saldırısı: En az 30 Ölü

0
44

Filistinli sağlık ve sivil acil servis yetkilileri, İsrail hava saldırılarının Gazze’nin Rafah kentinde yerlerinden edilmiş kişiler için ayrılmış bir bölgede en az 30 Filistinliyi öldürdüğünü ve onlarcasını yaraladığını açıkladı.

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçakları, Rafah’ın kuzeybatısında, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı.

Saldırı, Rafah’ın batısındaki Tel Al Sultan mahallesinde gerçekleşti.”

İsrail güçlerinin iki haftadan uzun bir süre önce kara harekâtına başladığı kentin doğu bölgelerinden kaçan binlerce kişi buraya sığınmıştı.

Filistinli bir sağlık yetkilisi, Reuters’a onlarca Filistinlinin öldüğünü ve yaralandığını söylerken, Hamas tarafından yönetilen Gazze hükümetinin medya ofisinin müdürü İsmail Al Thawabta ölü sayısını 30 olarak belirtti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Rafah’taki sahra hastanesinin yaralı akınına uğradığını ve diğer hastanelerin de çok sayıda hasta kabul ettiğini açıkladı.

Saldırı hakkında İsrail’den bir yorum gelmedi.

Sağlık görevlileri, birçok yaralının durumunun kritik olduğunu ve nihai ölü sayısının belli olmadığını söyledi.

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Sami Ebu Zuhri, Rafah’taki saldırıyı bir “katliam” olarak nitelendirdi ve İsrail’e silah ve para yardımı yapan ABD’yi sorumlu tuttu.

Rafah’taki Kuveyt hastanesine gelen sakinlerden biri, “Hava saldırıları çadırları yaktı, çadırlar eriyor ve insanların bedenleri de eriyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here