İsrail’in ‘David’s Sling’ (Davut’un Sapanı) adlı yeni hava savunma sistemi İsrail Füze Savunma Teşkilatı ve ABD Füze Savunma Ajansı tarafından düzenlenen testi başarıyla tamamladı.

İsrail Savunma Bakanlığı bünyesinde Savunma AR-GE Müdürlüğü’ne bağlı İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO) ve ABD Füze Savunma Ajansı (MDA) ile birlikte gerçekleştirilen ‘David’s Sling’ hava savunma sistemi testi, simüle edilmiş seyir ve balistik füze tehditlerini önlemede başarılı oldu. Testte katmanlı hava savunma mimarisine bağlı Arrow, Iron Dome’ın birlikte çalışabilirliği denendi.

Testler, İsrail Hava Kuvvetleri ve Donanması’nın katılımıyla, İsrail’in merkezindeki test sahasından Rafael Advanced Defence Systems tarafından yönetildi.

Testin en önemli sonucu çok katmanlı hava savunma mekanizmasında Arrow, David’s Sling ve Iron Dome’ın birlikte çalışabildiğini göstermesi oldu. Bu hava savunma sistemleri çatışma sırasında aynı anda tehditleri yakalayabileceği kanıtlanmış oldu.

David’in Sling silah sisteminin geliştirilmesinde ana yüklenici Rafael Advanced Defence Systems, ABD merkezli Raytheon işbirliği ile çalışıyor. Füze sistemini İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI)’nın ELTA bölümü MMR radarını geliştirirken, komuta ve kontrol sistemi Elbit Systems tarafından geliştiliyor.

Test sahasını ziyaret eden İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, David’s Sling ve Iron Dome sistemleri tarafından gerçekleştirilen engelleme testini izledi. Multi birleşik durdurma yeteneklerini ilk kez test ettiklerini değerlendiren Gantz, ” Bu dünyadaki en gelişmiş hava savunma mekanizmalarından biridir.İsrail’i yakın ve uzak tehditlerden koruyacak.” dedi.

İsrail Füze Savunma Teşkilatı Başkanı Moshe Patel, “eşi benzeri görülmemiş bir dizi test gerçekleştirdik. Bu testlerle İsrail’i tehdit eden seyir füzeleri, İHA’lar ve balistik füzeleri çok katmanlı hava savunma sistemi ile durdurabileceğimizi gördük.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Israeli Ministry of Defense, AJANLAR, edrmagazine,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here