Rusya Savunma Bakanlığı IL-76 Candid kargo uçağının burun kısmında navigatörlerin kullandığı camlı bir kokpit görüntüsünü yayınladı. Görüntü Star Wars imparatorluk savaşçısı filmindeki yıldız savaşçılarının kokpit görüntüsüne çok benzediği görüldü.

Savunma Bakanlığı görüntüleri, Star Wars fanlarının merakla beklediği yeni versiyon bilgisayar oyunu Star Wars Rogue Squadron’un piyasa çıkmasına az bir zaman kala yayımladı.

Star Wars filmlerinde kullanılan kokpit görüntüleri IL-76’nın kokpitlerine benzemesi tesadüf değil, Star Wars yapımcı George Lucas filmlerinde 2.dünya savaşı temalı görüntüler kullanmıştı. Lucas’ın çektiği Millennium Falcon’s iconic filminde B-29 Superfortress savaş uçağının kokpitinden ilham aldığı biliniyor.

Burun ucunda camlı kokpit bölmesi ile üretilen son uçak IL-76 nakliye uçağıdır. Devasa büyüklükteki Sovyet topraklarında yön bulma kokpitlerde görev yapan navigatör mürettebat ile sağlandı. Soğuk Savaş sonuna doğru aviyonik teknolojisindeki gelişmeler bu konuda Sovyetleri zayıf bıraktı. Bu sebeple harika bir görüşe sahip navigatör kokpit, hava taşımacılığı uygulaması olarak bir çok uçakta kullanıldı.

Kaynak: The Drive

IL-76 Candid kargo uçağı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here