ABD merkezli Defense News grubunun her yıl yayınladığı dünyanın en büyük savunma ve havacılık sanayisi şirketinin Top 100 listesi yayımlandı. Listedeki Türk şirketleri ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli askeri yayıncılık kuruluşu Defense News dergisi tarafından her yıl bir önceki yılın savunma satışları baz alınarak yayımlanan ve dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen “Defense News Top 100” listesinde 3 Türk şirketi yer aldı.

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, 2020 yılında 7 firma ile kendi rekorunu kırmıştı. 2020 yılındaki listede; ASELSAN 48, TUSAŞ 53, BMC 89, Roketsan 91, STM 92, FNSS 98 ve HAVELSAN 99’uncu sırada bulunuyordu. 2021 yılındaki Defense News Top 100 Listesi’nde ise Türk şirketlerinin sayısı, 2’ye düşmüştü.

Geçtiğimiz yıl listede 48. sırada bulunan ASELSAN, bir sıra düşerek bu yıl 49. sırada yer alıyor.

TUSAŞ ise geçtiğimiz yıl listede 68. sırada bulunurken, bu yıl 67. sıraya yükseldi.

ROKETSAN firması listeye 2019’da 96. sıradan giren, 2020’de 89. sıraya yükselen ve 2021’de ise listeden düşen Roketsan, bu yıl 86. sıradan listeye tekrar giriş yaptı.

Hindistan, Japonya, İtalya, Hollanda, Norveç ve İspanya’dan 2’şer, Rusya, Kanada, Brezilya, İrlanda, Ukrayna, İsveç, Polonya, Singapur, Suudi Arabistan ve Finlandiya’dan 1’er şirket listede yer aldı.

Bu yılki listede İsrail ve Güney Kore’den 3 firmanın yer alması dikkat çekti.

İlk 100 listesinin verileri; şirketlerden, şirketlerin yıllık raporlarından, analistlerden ve Defense News, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü ve SPADE Endeksleri tarafından yapılan araştırmalardan alınan savunma haberleri bilgilerinden geliyor.

Defense News, şirketlerle temasa geçiyor ve savunma, istihbarat, iç güvenlik ve diğer ulusal güvenlik sözleşmelerinden elde edilen toplam yıllık gelirlerini bildiren bir anket doldurmaları isteniyor.

ABD dışındaki firmalar için para birimi dönüştürmeleri, döviz dalgalanmalarının etkilerini azaltmak için her bir firmanın mali yılı boyunca ortalama piyasa dönüştürme oranları kullanılarak hesaplanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here