ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’nın adaya yaptığı ziyarete yanıt olarak Çin ordusunun başlattığı kapsamlı tatbikatın son gününde  Tayvan çevresinde uzun menzilli kara ve hava saldırıları eğitimleri gerçekleştirildi. 

Çin ordusunun Doğu Bölgesi Komutanlığı, Pazar günü öğle saatlerinde Tayvan çevresindeki sularda ve hava sahasında “planlandığı gibi” gerçek zamanlı tatbikat gerçekleştirdiğini açıkladı. 

Doğu Bölgesi Komutanlığı tarafından yayınlanan videoda nükleer bomba kapasitesi bulunan uzun menzilli stratejik H-6K uçakları, JH-7A avcı bombardıman uçağı, J-16  ve Su-30 savaş uçaklarının uçtuğu görülüyor. 

Komutanlık açıklamasında tatbikatların sona erdiği belirtilmeden “Tatbikatlar ortak kara saldırılarına ve uzun menzilli hava saldırısı yeteneklerine odaklandı” ifadelerini kullandı. 

Çin devlet medyası, adanın etrafındaki altı bölgede yapılması planlanan tatbikatların Perşembe günü başladığı ve Pekin yerel saati ile  Pazar öğlene kadar sürmesi planlandığı açıklanmıştı. 

Tayvan Savunma Bakanlığı, 7 Ağustos yaptığı açıklamada Tayvan Boğazı çevresinde 66 Çin savaş uçağı ve 14 Çin gemisi tespit edildiğini bildirdi. Bakanlık Tayvan çevresindeki hava sahasına giren 22 savaş uçağından 12’si orta çizgiyi geçtiği açıklandı. 

Bakanlık tatbikatları  “Tayvan adasına ve Tayvan’ın savaş gemilerine karşı simüle edilmiş bir saldırı” olarak nitelemişti. 

Savunma Bakanlığı, Tayvan ordusunun durumu “yakından izlediğini” ve ada çevresindeki Çin askeri tatbikatlarına “uygun” tepki vermek için uçak ve gemileri konuşlandırdığını da sözlerine ekledi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here