İsrail Ordusu  Gazze’de bulunan kalabalık bir mülteci kampında üst düzey İslami Cihad komutanının öldürüldüğünü açıkladı. İsrail’in 5 Ağustos’tan bu yana saldırı düzenlediği abluka altındaki Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 32’ye yükseldi.

İslami Cihad komutanı Halit Mansur, Cumartesi günü geç saatlerde güney Gazze’deki Refah mülteci kampında bir apartman binasına düzenlenen hava saldırısında öldürüldü. Saldırıda iki militan ve beş sivilinde hayatını kaybettiği belirtildi. 

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ordunun Gazze şeridinin güneyindeki Refah kentine düzenlediği saldırıda İslami Cihad yöneticilerinden Mansur’u öldürdüklerini ifade etti.

İslami Cihad komutanı Mansur füze ile vurulduğunda grubun bir üyesinin dairesindeydi.  Füze üç katlı binayı yerle bir etti ve yakındaki evlere ağır hasar verdi.

İslami Cihad komutanı Halit Mansur

 

Pazar öğleden sonra Gazze Şeridi’nde Mansur için cenaze merasimi başladığında, İsrail ordusu “Şüpheli İslami Cihad roket fırlatma noktalarının” vurulduğunu açıkladı. 

Ardından İsrail’in orta kesimlerinde hava saldırısı sirenleri çalmaya başladı. İslami Cihad Grubu İsraile havan ve roket atışı ile İsrail topraklarını vurmaya başladı. İsrail ordusu, Gazze’deki militanların İsrail’e yaklaşık 580 roket attığını söyledi.

Ordu, hava savunma sistemleri roketlerin çoğunun önünü kestiğini, vurulanlardan ikisinin Kudüs’e doğru ateş edildiğini belirtti. 

İsrail Savunma Bakanlığı, Gazze’den atılan havanların her gün binlerce Gazzeli tarafından İsrail’e girişte  kullanılan Erez sınır kapısını vurduğunu, kapının geçici olarak kapatıldığını açıkladı. 

Deneyimli bir diplomat olan İsrail Başbakanı Yair Lapid bir savaşı yürütme konusunda denenmediği eleştirileri yapılıyordu. Saldırı genel seçime üç ay kala Yair Lapid’in seçim kampanyası yürüttüğü zamanda gerçekleştirildi. 

Gazze’nin iktidardaki Hamas grubu, İsrail’in misillemesinden ve İsrail’in binlerce Gazze sakini için çalışma izinleri de dahil olmak üzere İsrail ile ekonomik anlaşmalarını bozmasından çekindiğinden şimdilik kenarda duruyor.

Gazze’de İslami Cihad’ın Hamas’tan daha az savaşçısı ve destekçisi var. Her iki grup da İsrail’in yıkılması çağrısında bulunuyor.

İSRAİL’İN SALDIRDIĞI GAZZE ŞERİDİ’NDE ÖLÜ SAYISI 32’YE YÜKSELDİ

İsrail’in 5 Ağustos’tan bu yana saldırı düzenlediği abluka altındaki Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 32’ye yükseldi.

Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle yaşanan kayıplara ilişkin bilgi verildi.

Bakanlık açıklamasında, 5 Ağustos’tan bu yana düzenlenen saldırılarda 6’sı çocuk, 4’ü kadın olmak üzere 32 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Yaralı sayısının 253’e yükseldiği belirtilen açıklamada, yaralıların sağlık durumuna ilişkin detaylı bilgi verilmedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here