ABD Deniz Piyadeleri’nin ilk F-35B kadın pilotu Yüzbaşı Anneliese Satz, dört yıllık uçuş eğtiminin ardından Japonya’da 121 filoda göreve başlayacak.

Yetkililer, Yüzbaşı Anneliese Satz’in 27 Haziran’da F-35B Temel Kursunu tamamlayan ilk denizci kadın pilot olduğunu açıkladı.

Satz, Deniz Piyadeleri’ne katılmadan önce, askeri pilotluk kariyerine hazırlanmak için Robinson R44 Helikopteri’nde uçarak ticari pilot lisansını aldı. Satz 29 yaşında Corpus Christi’deki Temel Uçuş Eğitimini T-6 Texan II tamamladı, daha sonra Mississippi’de ileri jet uçağı eğtimini T-45C Goshawk eğtim uçağı ile uçarak bitirdi.Deniz Piyadeleri 501.Eğitim filosuna atanan Satz Dikey kalkış yapan F-35B Lightning II ile uçarak eğtimini tamamladı.

Yüzbaşı Anneliese Satz, ” Eğitim okullarımın her birinde elimden gelenin en iyisini yaptım. Özenle çalışmanın başarının ana anahtarı olduğuna gerçekten inanıyorum..” dedi.

Dört yıllık eğtim boyunca 300 ‘ün üzerinde uçuş başarı ile gerçekleştiren Satz, Japonya Iwakuni’deki adı Yeşil Şövalyeler olan 121.Filoya atandı.

Kaynak: Defence Blog, Ajanslar,

Fotoğraf: Sgt. Ashley Phillips

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here