Suudi Arabistan Haç Güvenlik Kuvvetleri göreve hazır

0
1234

Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Gücü Komutanlığı, hacıların güvenliğinin kırmızı çizgileri olduğunu belirterek, kutsal toprakların ziyaretçilerinin rahatsız edilmesine izin verilmeyeceğini duyurdu.Hacıların güvenliğini sağlamak için oluşturlan askeri güç Mekke’de askeri geçit öreni düzenlendi.

Haç mevsimine hazırlık kapsamında 4 Ağustos Pazar günü Mekke’de düzenlenen askeri geçit töreninde, silahlı saldırılara karşı koyma ve binalardan rehine kurtarma operasyonu canalandırıldı.

Suudi Arabistan Hac, Umre ve Olağanüstü Güvenlik Gücü Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mescid-i Haram ve hac ibadetinin yerine getirileceği diğer yerlerdeki kalabalığı yönetmek için 3 aşamadan (güvenlik, trafik ve organizasyon) oluşan genel planın uygulamaya geçirilmesinin onaylandığı belirtildi.

Söz konusu planın kalabalığı nasıl yöneteceği ve hac döneminde beklenen insan yoğunluğunu nasıl organize edeceği konusunda çeşitli eğitim ve sertifikalar alan uzman güvenlik personelleri tarafından uygulanacağını belirten el-Ahmedi,“Herkes, Kabe’nin misafirlerinin hac ibadetlerini kolaylıkla eda edebilmeleri için kendisine emanet edilen görevi en üst düzeyde hassasiyet, özveri ve samimiyetle yerine getirmeye hazır” dedi.

Mescid-i Haram Özel Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Muhammed el-Ahmedi ise hac dönemi boyunca namaz vakitlerinde Mescid-i Haram’ı ziyaret eden hacıların sayısının 5 milyona ulaşacağını öngörüyor.

Kaynak: aawsat, Ajanslar, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here