Ukrayna’daki savaşla birlikte kara silahlarının yeni bir boyut kazandığı dönemde Eurosatory 2022 fuarı 13-17 Haziran tarihleri ​​arasında, Paris Nord Villepinte fuar merkezinde yaklaşık 1.800’den fazla katılımcı ile bugün kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Kara savunma fuarında ağır tanklar, zırhlı araçlar, saldırı tüfekleri, tüm kalibre mühimmatlar, helikopterler, füzeler ve İnsansız Araçları sergilenecek.

Fransız savunma sanayii mensubu yaklaşık 650 firma fuara katılıyor.

Eurosatory 2022 fuarı, Paris’den yaklaşık 2500 km ötede Ukrayna’da devam eden savaşın gölgesi altından gerçekleşiyor. Fuarda geleneksel savaş ekipmanlarının yanı sıra son zamanlarda savaş alanında ortaya çıkan yeni aktörlere ilginin yeniden canlanması bekleniyor.

Fuar kapsamında beş gün boyunca uzmanların katıldığı, mevcut yeni eğilimlerin analiz edildiği bir dizi konferans düzenlenecek.

ASELSAN FUARDA İLK KEZ CATS “MEROPS” SERGİLEYECEK

Fuara Türk Savunma Sanayinin önde gelen firmaları katılıyor. ASELSAN firması yeni elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi “MEROPS” (Multi-spectral Extended Range Optical Sight) ilk kez Eurosatory 2022’de sergiliyor.

ASELSAN firması yeni nesil hava gözetleme ve hedefleme CATS’ “MEROPS” (Multi-spectral Extended Range Optical Sight) sistemi

“MEROPS’un tasarım felsefesi, silahlı kuvvetlerin muharebe koşullarındaki gerçek ihtiyaçlarına dayanmaktadır.

Sistem özellikle duman ve toz altında, Şafak ve alacakaranlık operasyonlarını desteklemek için orta ve kısa dalga termal yeteneği bulunmaktadır. 

CATS’in 12-15 km’lerde teşhis edebildiği hedefi 20 km civarındaki menzillerde tespit edebiliyor.

OTOKAR ZIRHLI ARAÇLARDAKİ GENİŞ ÜRÜN GAMINI TANITIYOR

Türk savunma sanayini yurtdışında başarıyla temsil eden Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Avrupa’nın en büyük savunma sanayii fuarı olan ve Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Eurosatory 2022’de geniş ürün ailesinden farklı tip ve özelliklere sahip 6 aracı ile yer aldı. OTOKAR Eurosatory 2022’de ARMA 6×6, ARMA 8×8, TULPAR paletli araçları, COBRA II ve COBRA II MRAP araçlarını sergiliyor.

Türk ordusu ve güvenlik güçleri dahil, dünyada 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın farklı kullanıcı OTOKAR ürünelerini kullanıyor.

“Bugün 33 bine yakın askeri aracımız çok farklı coğrafyalarda, zorlu iklim koşullarında, çeşitli görevlerde aktif olarak hizmet veriyor.” ifadelerini kullanan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; ” 30 yılı aşkın süre önce, Türkiye’nin ilk zırhlı aracını ihraç etmeye karar verdiğimizde ürünlerimizi ilk kez bu fuarda sergiledik. Bu anlamda Eurosatory şirketimiz için ayrı bir anlam ve öneme sahip.  İlk ihracatımızı yaptığımız 1990’lardan bu yana NATO ve Birleşmiş Milletlerin sayılı kara sistemleri tedarikçilerinden biri olduk. Dünyanın farklı bölgelerinde elde ettiğimiz deneyimleri araç geliştirme çalışmalarımıza yansıtıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Otokar’ın Eurosatory fuarında sergileyeceği askeri zırhlı araçlar şunlar:

  • TULPAR orta sınıf tank, COCKERILL 3105 – 105 mm Kule ile
  • TULPAR Paletli Zırhlı Muharebe Aracı, 30 mm RAFAEL SAMSON Kule ile
  • ARMA 8×8 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç, 30 mm OTOKAR MIZRAK Kule ile
  • ARMA 6×6 Çok Tekerlekli Zırhlı Araç, 25 mm OTOKAR MIZRAK Kule ile
  • COBRA II MRAP Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç
  • COBRA II Personel Taşıyıcı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here