Alman zırhlı araç üreticisi Krauss-Maffei Wegman (KMW) ve Fransız Nexter Defense Systems  birleşerek kurdukları yeni şirket (KNDS) Eurosatory 2022 fuarında tekerlikli olarak bilelen BOXER zıhlı aracın paletli versiyonunu sergiledi.

Tekerlekli BOXER zırhlı araçları RCH 155 topçu, MEDEVAC, kurtarma, komuta merkezi, piyade savaş aracı, zırhlı personel taşıyıcı olmak üzere bir çok ülke tarafından kullanılmaktadır. 

KNDS firması aynı modülerlik düşünülerek tasarlanmış yenilikçi bir konsept ile  paletli Boxer olarak adlandırılan piyade savaş aracını  Eurosatory 2022 fuarında ziyaretçilerine taktim etti.

Aracın tahrik gücü motor sol önde ve sürücü sağda olmak üzere 880 kW’a (1.180 hp) varan MTU 881 CR (ortak raylı) turbo dizel motor tarafından sağlanıyor. Motor, Puma paletli IF şanzımanın bir türevi olan altı ileri ve altı geri vitesli bir Renk HSWL 256 tam dijital kontrollü şanzımana bağlanmıştır.

Performans açısından bakıldığında, Boxer paletli 70 km/s yol hızına ulaşabilir, %60 eğim tırmanabilir, %30 eğimde hareket edebilir, 2,5 metre genişliğinde bir hendeği ve 1,8 metre su engeli geçebilir. 

Şasi yaklaşık 28 ton ağırlığa sahiptir, bu da yük için 17 ton civarında Boxer için tasarlanan daha ağır modüllerin taşınmasına izin verir.

Taret modülünün ağırlığı yaklaşık 14 ton olup, taret yaklaşık 8-9 tonu temsil etmektedir. Kaynak: Paolo Valpolini

Paletli Boxer 120 mm L/44 topla donatılmış, yenilikçi insansız taret ile sergileniyor. İnsansız bir taret olduğundan otomatik bir yükleyici ile donatılmıştır; Fuarda sergilenen  versiyonda toplam 15 mermi için iki sıra mühimmat olduğu görülüyor. Ateş gücü her biri taretin yanlarında bulunan iki tanksavar füzesi ile tamamlanıyor. Taret yapısının içine gömülen füze, atış pozisyonunda iki panjur açılır. Komutanın periskopunu nişan alma sistemi olarak kullanan bir çözümü benimsedi, böylece uzaktan kumandalı silah istasyonu ve İHA’lara karşı yetenek kazandırılmıştır. Ayrıca dronları da takip edebilen Trophy aktif koruma sisteminin radarlarını tetikleyen pasif bir sensörle donatılmıştır.Taret modülünün ağırlığı yaklaşık 14 ton olup, taret yaklaşık 8-9 tonu temsil etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here