Lockheed Martin’in F-35 Lightning II çok amaçlı savaş uçağı üzerindeki sensörler ile uzun mesafeden ateşlenen balistik füzeyi tespit etti. Füzenin bilgileri U-2 uçağı üzerinden yerdeki hava savunma komutanlığına iletilerek gelen füzeye karşı hızlı karar vermesi sağlandı.

Lockheed Martin, ABD Hava Kuvvetleri ve Füze Savunma Ajansı’nın katıldığı ‘F-35 Project Riot’ adı verilen test ile F-35 uçakları ile yüksekten uçan U-2 uçakları geniş alandan aldıkları verileri birden fazla platforma güvenli bir şekilde paylaştı.

Balistik uzun menzilli füze, fırlatma anında F-35 uçağı üzerinde bulunan yerleşik sensörler ile tespit edildi. Bilgiler havada bulunan U-2 uçağı üzerinden yerdeki hava savunma komutanıyla paylaşılarak, komutanın hızlı bir şekilde karar vermesi sağlandı. Karar verme süresinin dakika hatta saniyelere kadar indiği, bununda gelişmiş tehditler ile mücadelede kritik öneme sahip olduğu belirtildi.

Test, Massachusetts’deki Hanscom Hava Kuvvetleri Üssü, Füze Savunma Ajansı ve Lockheed’in İleri Geliştirme Projeleri’nin takma adı Skunk Works ile birlikte yapıldı. Skunk Works U-2, SR-71 Blackbird, F-117 Nighthawk ve F-22 gibi ünlü savaş uçaklarının geliştirilmesinden sorumluydu. Şu an üzerinde çalıştığı ana proje, farklı ülkelerin hava kuvvetlerinde kullanılacak olan F-35 Lightning II çok amaçlı savaş uçağı.

‘F-35 Project Riot’ testiyle balistik füze savunmasında F-35’lerin üzerinde bulunan sensör verilerinden yararlanabileceği gösterilmiş oldu. Yerdeki istasyonlar ile görüş hattı ötesinden iletişimi sağlamak için U-2’nin modüler tasarım ve açık mimariden yararlanıldı. Ayrıca F-35’in üzerinde bulunan 5.nesil sensörler ile güvenli iletişim sağlanabilmesi için iki yeni veri yolu oluşturuldu.

F-35 gelişmiş sensörleri ve bağlanabilirliği ile kritik bilgileri güvenli bir şekilde ortak kuvvetler ile paylaşabiliyor. Dünyadaki hiçbir savaş uçağı bu yeteneğe henüz sahip değil.

Kaynak: Lockheed Martin, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here