Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN A.Ş. mühendislerince geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre “Savaş Yönetim Sistemi ADVENT” ile TCG KINALIADA korvetinden ilk fiili silah atışı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Tamamen milli olarak Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN A.Ş. mühendislerince geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre ” Savaş Yönetim Sistemi ADVENT” ile TCG KINALIADA Gemimizden ilk fiili silah atışları başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.” ifadeleri yer aldı.

ADA sınıfının dördüncü ve son korveti TCG Kınalıada (F-514), Haziran 2016’da İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edildi, Temmuz 2017’de Tuzla’da düzenlenen törenle denize indirildi. TCG Kınalıada 27 Eylül 2019’da Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü’nde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki projesi kapsamında ARMEKOM ile HAVELSAN tarafından geliştirilen Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS ‘nin Fabrika Kabul Testleri Nisan ayında tamamlanmıştı.

ADVENT SYS sistemi ilk kez inşası yeni tamamlanan MİLGEM’in 4. gemisi olan TCG Kınalıada’ya kuruldu. Savaş yönetim sistemi Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da da kullanılacak.

ADVENT SYS sistemi, gemide bulunan birden fazla birime silahları ve sensörleri ortaklaşa kullanma imkanı sağlıyor. Ani tepki dudumlarında donanmanın daha hassas ve daha hızlı karar vermesini imkan verebiliyor. Ayrıca Donanma unsurları yeni nesil ‘Ağ Destekli Veri Entegre’ sistemi ile daha koordineli çalışma yapabiliyor.

Kaynak: MSB, HAVELSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here