ABD Hava Kuvvetlerine bağlı bir F-35B Lightning II savaş uçağı, 28 Eylül’de Güney Karolina eyaletinde bulunan askeri üs yakınlarında düştü.Geçmişte ufak kazalar yaşanmış olmasına rağmen ilk büyük kaza olarak gösteriliyor.Kazadan bir gün sonra ABD Merkez Komutanlığı, ABD Deniz  Piyadelerine ait bir F-35B uçağının ilk hava saldırısını Afganistan’da gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yerel Polis, Güney  Karolina eyaletinde Deniz Piyadeleri’ne ait Beaufort Hava Üssü’nden havalanan uçağın yerel saat ile 11:45’te düştüğünü bildirdi. Pilot fırlatma koltuğunu kullanarak kazadan yara almadan kurtuldu.

Beaufort Hava Üssü Deniz piyadelerinin hava eğitim üssü olarak kullanılıyor. Üstte 501.filoya ait 20 adet F-35B Lightning II uçağı bulunuyor.

Nisan ayında Deniz piyadelerine ait F-35B uçağı yakıt sızıntısı sebebiyle Kuzey Karolina eyaletindeki Cherry Point hava üssüne acil iniş yapmıştı.

 

F-35 İLK HAVA SALDIRISINI AFGANİSTAN’DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Kazadan bir gün sonra ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD Deniz  Piyadelerine ait iki F-35B uçağının ilk hava saldırısını Afganistan’da gerçekleştirdiğini bildirdi.

USS Essex amfibi saldırı gemisinden havalanan F-35B uçakları ile Afganistan’daki Kandahar bölgesindeki Taliban hedeflerine hava saldırısı düzenlediği açıklandı.Böylece uzun yıllardır geliştirilen 5. nesil hayalet savaş uçağı F-35, ABD tarafından ilk kez savaşta kullanılmış oldu.

13. ABD Deniz Piyade birliğine bağlı 211.saldırı filosuna ait F-35B uçakları USS Essex amfibi saldırı gemisine dönmeden önce Kabil üssüne uğradığı bildirildi.

 

F-35’in hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri ve deniz piyadeleri için çeşitli versiyonları olduğunu aktaran New York Times gazetesi, deniz piyadeleri kuvvetlerinde AV-8B Harrier model savaş uçaklarının yerini alacak süpersonik versiyonun, çok kısa mesafede havalanabildiğini ve helikopter gibi dikey iniş yapabildiğini kaydetti.

İNGİLİZ UÇAK GEMİSİNE İLK KEZ F-35 UÇAĞI İNİŞ VE KALKIŞ YAPTI

İngiliz Kraliyet donanmasının HMS Queen Elizabeth uçak gemisine ilk kez iki adet F-35B Lightning II savaş uçağı iniş ve kalkış gerçekleştirdi.

Kraliyet Donanmasına bağlı Pilot Yüzbaşı Nathan Gray İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizabeth’e inen ilk pilot oldu. Gemiye inen ikinci pilot ise Kraliyet Donanması Filo Komutanı Andy Edgell oldu.

F-35B FIGHTER JETS LAND ONBOARD ROYAL NAVY AIRCRAFT CARRIER FOR FIRST TIME
Kraliyet Donanmasına bağlı Pilot Yüzbaşı Nathan Gray

 

HMS Queen Elizabeth uçak gemisine 25 Eylül’de ilk iniş ve kalkışın ardından 4 gün sonra gemiye ilk gece uçuşuda gerçekleştirildi.Uçaklar değişik deniz ve hava koşullarında gemiye iniş ve kalkışlarına devam edecek.

44145823215_fe3ed3e027_k
F-35’in HMS Queen Elizabeth uçak gemisine ilk gece iniş ve kalkışı

HMS Queen Elizabeth uçak gemisinin Amerika’da eğitimlerini tamamladıktan sonra New York’u ziyaret etmesi bekleniyor.

Kraliyet Donanması’nın iki yeni uçak gemisi HMS Queen Elizabeth ve HMS Galler Prensi adlı gemiler önümüzdeki yarım yüzyıl boyunca İngiliz askeri gücünü dünya çapında göstereceği belirtiliyor. İkinci uçak gemisi HMS Galler Prensi’nin rıhtıma bağlı olarak inşaatı devam ediyor.

Kraliyet Donanması HMS Ark Royal uçak gemisinde kullanılan ve 2011 yılında uçuştan çekilen AV-8B Harrier uçaklarından bu yana ilk kez uçak gemisine sabit kanatlı hava aracı uçuşu gerçekleştirmiş oldu.

Kaynak: Ajanslar, DefPost,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here