Güney Çin Denizi’nde bulunan ihtilaflı Spartly Adaları karasularına giren ABD Donanmasına ait  ‘USS Decatur’ savaşa gemisine Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı savaş gemilerinin önleme yaptığı bildirildi.

Çin savaş gemilerinin ABD Destroyerine 15 metre kadar yaklaşmasına ilişkin uydu görüntüleri yayınlandı. Görüntülerde Çin savaş gemisinin ABD Donanması’na ait ‘USS Decatur’ savaşa gemisine yaklaşarak takibe aldığı görülüyor.

İhtilaflı Spartly Adaları uluslararası hukuka göre 12 deniz mili olan kara sularına ABD gemsinin girmesi üzerine  Çin savaş gemilerinin önleme yaptığı belirtiliyor.

Çin’li yetkililer, ABD savaş gemisinin kara sularımız ihlal etmesi üzerine Luyang sınıfı ( Tip 052C) savaş gemisini önleme yapmak  için görevlendirdiklerini açıkladı.

Çin askeri uzmanları, Çin’in Devlet Başkanı Xi Jinping’in onayı olmadan hiç bir gemi kapatanının bu tür bir önlemeye girmeyeceğini söylüyor.Bundan sonra ABD donanması Çin karasularına girerken daha dikkatli olacaktır. ABD ilk defa böyle bir tepkiyle karşılayor ifadelerini kullandı.

ABD Donanması, “USS Decatur”un pazar günü bölgedeki ülkeler arasında  anlaşmazlık konusu olan Spartly Adaları’nın 12 millik kara sularına girdiğini  açıklamıştı.

BİR ÇOK ÜLKENİN HAK İDDİA ETTİĞİ GÜNEY ÇİN DENİZİ

Tüm dünyadaki ticari yük gemilerinin neredeyse yarısı Avrupa ve Orta Doğu’dan Asya’nın doğusuna ulaşmak için  Güney Çin Denizini kullanıyor. Ayrıca bu bölgede Dünya bankasının verilerine göre yaklaşık yedi milyon varillik petrol ve 25 trilyon metreküp gaz rezervi olduğu belirtiliyor.

3.5 milyon kilometrekarelik bir alana yayılan denize birçok ülkenin sınırı olması, hak iddia edenlerin sayısı arttırıyor. Hali hazırda Malezya, Brunei, Filipinler, Vietnam, Tayvan ve Çin bu ülkeler arasında.

606x775_south-china-sea-claims-map-606px

Yukarıdaki haritalarda kırmızı bölgeler ilgili ülkeyi, gri bölgeler de o ülkenin hak iddia ettiği alanı gösteriyor. Görüldüğü üzere Çin neredeyse denizin tümünün kendisine ait olduğunu ileri sürüyor.

ÇİN DONANMASININ LUYANG SINIFI SAVAŞ GEMİLERİ

Güney Çin Deniz’inde önleme yapan savaş gemisi Çin donanmasının Tip 052C Luyang-II sınıfı füze destroyeridir. NATO kaynaklarında Luyang-II Sınıfı güdümlü füze destroyeri olarak geçmektedir.

type-052g
Çin donanmasının Tip 052C Luyang-II sınıfı füze destroyeri

Gövde tasarımı Tip 052B destroyerine dayanmaktadır. Geminin uzunluğu 153 metre, genişliği ise 16.5 metredir. Geminin tam yük deplasmanı 6,600 tondur. Gemi 250 kişilik mürettebat görev yapmaktadır.

Tip 052C  destroyerinde Çin yapımı HQ-9 hava savunma füzelerini ateşleyen sekiz adet 6 hücreli dikey fırlatma sistemi (VLS) mevcuttur. Su üstü hedeflere karşı ise YJ-62 (C-602) anti-gemi seyir füzesi iki adet 4-hücreli rampada bulunmaktadır. Füzelerin maksimum menzili  280 km. civarındadır.

Gemide Çin yapımı tek namlulu 100 mm’lik bir top bulunmaktadır. Tam otomatik çalışan top hava ve yüzey hedeflerine, füzelere dakikada 90 mermi atabilmektedir.Yakın savunma ise iki adet 730 (CIWS) silah sistemiyle sağlanmaktadır.Bu silah sistemi 3 km menzile kadar 4,600-5,800 mermi ateş edebilmektedir.

Geminin kıç güvertesinde Kamov Ka-28 (ASW) helikopteri barındırmaktadır. Helikopter torpidolar, çeşitli füzeler taşıyarak her türlü hava koşulunda görev yapabilir.

Tip 052C destroyer, yeni geliştirilmiş elektronik karşı önlemler (ECM) sistemi ile donatılmıştır. Sistem, gemiye aktif / pasif sıkışma yetenekleri sağlamak için faz dizi düzeneklerini kullanır.Gemi, Tip 517H-1 uzun menzilli 2D hava arama radarı, anti-gemi füzeleri, ana silahlar ve CIWS için iki adet Tip 327G ateş kontrol radarı ile donatılmıştır.Destroyer ayrıca bir gövdeye monte edilmiş SJD-8/9 aktif / pasif arama ve saldırı sonar ile donatılmıştır.

Luyang sınıfı gemilerin Luyang-III tipi gelişmiş modeli Çin donanmasında görev yapmaktadır. Çin donamasında altı adet Luyang-III sınıfı Tip 052D güdümlü füze destroyerleri bulunmaktadır. Sınıfta geriye kalan DDG-120, DDG-155, DDG-156 ve DDG-157 numaralı gemileri şu anda yapım aşamasındadır. 2018 ile 2019 yılları arasında devreye alınması planlanmaktadır.

ARLEİGH BURKE SINIFI DESTOREYERLER

İhtilaflı Spartly Adaları karasularına giren ABD Donanmasına ait  ‘USS Decatur’ savaş gemisi ‘Arleigh Burke’ sınıfı destroyerdir.İlk Arleigh Burke Sınıfı destroyer 1991 yılında ABD donanmasında  göreve başladı. 1991 yılından bu yana bu gemiler gelişmiş sensörler, silahlar, geliştirilmiş destek sistemleri ile sürekli olarak geliştirildi.

Arleigh Burke sınıfı gemiler dört ayrı varyanttan üretilmiştir. Uçuş-I varyantı gemiler DDG 51-71 numaralı orijinal tasarımdır. Uçuş-II varyantı  DDG 72-78 numaralı gemileridir.Uçuş-IIA varyantı gemilerin tasarımı DDG 79 ile başladı ve FY16 gövdesi üzerine planlandı. Uçuş-III varyantı uzun menzilli algılama ve gelişmiş tehditlerin devreye girmesiyle gelişmiş hassasiyet sağlayan hava ve füze savunma radarı (SPY-6) eklenmesiyle devam ediyor.

Şu anda ABD donanmasında 71 gemi (DDG 51 – 120) görev yapıyor. Bu gemilere ek olarak on dört gemi daha yapılacak. En son USS Frank E. Petersen Jr.’ı (DDG 121) gemisi 6 Ekim 2018’te Ingalls Ship building tersanelerinde yapılan törenle ABD donanmasına teslim edildi.

ABD Donanması, DDG 1000 Zumwalt Sınıfı destroyer programını iptal etmesiyle Arleigh Burke Sınıfı destroyerlerin inşaatına devam kararı aldı.

ge

Aegis savaş sistemi donatılan destroyer, bir AN / SPY-1 çok işlevli radarı, bir komut ve karar sistemi (CDS), bir Aegis görüntüleme sistemi (ADS) ve silah kontrol sistemi (WCS) olmak üzere dört alt sistemi olan birleşik bir mimariye sahiptir.

Komut ve karar sistemi (CDS), uydu haberleşmesi yoluyla gemi harici sensörlerden veri alarak komuta, kontrol ve tehdit değerlendirmesi yapar. CDS’den talimatlar alan silah kontrol sistemi (WCS) geminin silahlarını kontrol eder.

Son yıllarda gemilerin elektronik ve silah sistemleri güncellendi, yeni bir radar olan, AN / SPY-1D (V)  gemilere uyarlandı. Lockheed Martin Aegis savaş sistemine SM-3 füzesi ile balistik füze savunma (BMD) yeteneği kazandırıldı. Burke destroyerleri, kısa, orta ve uzun menzilli balistik füzelerini gözetleme, takip ve angajman kabiliyetini sağlayan Aegis BMD sistemi ile donatıldı. Aegis BMD, ABD balistik füze savunma sisteminin deniz temelli bileşenidir.

Aegis BMD sistemi 30 Temmuz 2009’da USS Hopper (DDG 70) üzerinden başarı ile test edilmiştir.

Silah kontrol sistemleri, Harpoon için bir SWG-1A, Tomahawk için SWG-3, mk99 mod-3 füze ateş kontrol sistemi, WS34 mod-0 silah ateş kontrol sistemi ve anti-denizaltı sistemleri için mk116 mod-7 ateş kontrol sistemini içermektedir.

Gemilerde, Tercom navigasyon sistemiyle destekli 56 Raytheon Tomahawk kara saldırı( TLAM) seyir füzesi ve yüzeyden havaya standart SM-2MR blok 4 füzesi bulunmaktadır. Aegis sistemiyle hem Tomahawk hem de Standart SM-2MR blok 4 füzeleri iki Lockheed Martin mk41 dikey fırlatma sisteminden (VLS) ateşlenmektedir.

Blok IV Tomahawk füzelerinin ilk testi Ekim 2002’de USS Stethem’de (DDG 63) gerçekleşti. Füzenin ABD Donanmasına tam orandaki üretim teslimatları Mayıs 2004’te başladı.

Gemi Raytheon firması Aralık 2004’te Standart Füze, SM-3‘ün son versiyonunun teslimatlarına başladı. Hit-to-kill teknolojisine dayanan SM-3, kinetik bir savaş başlığına sahiptir, kısa menzilden orta menzilli balistik füzelere karşı kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Geliştirme altındaki SM-3 blok 1B füzesi, iki renkli bir kızılötesi arayıcı ve kısma sapma ve tutum kontrol sistemi içeriyor.

Ayrıca gemide sekiz Boeing Harpoon yüzey-yüzey füzeleri ve Lockheed Martin ASROC dikey lansmanı anti-denizaltı sistemleri vardır.Geminin denizaltı savaşında mk46 veya mk50 aktif / pasif güdümlü anti-denizaltı torpidoları ile donatılmıştır.

Arleigh Burke gemileri, Raytheon tarafından geliştirilen Sea Sparrow füzesi (ESSM) ile donatılmıştır. ESSM, anti-gemi füzelerine karşı kullanılmak üzere gelişmiş bir gemi savunma füzesidir.

Geminin yakın hava savunmasında altı namlulu Phalanx MK-15  silah sistemleri (CIWS) mevcuttur. Phalanx sisteminin  blok 1B gelişmiş versiyonu yeni gemilere yerleştirilmektedir.Yükseltilmiş Phalanx 1B silah sisteminde Thales Optronics HDTI5-2F termal görüntüleme cihazı, geliştirilmiş Ku-band radarı bulunmaktadır.Silahın daha uzun top namlusuyla ateş oranı dakikada 4.500 devir çıkmıştır.

Raytheon firmasının 127mm MK-45 topunu kullanmaktadır. Firma daha sonra geliştirdiği MK-45 Mod-4 topu USS Winston Churchill (DDG-81) yerleştirilmiştir.Yeni top uzun menzilli güdümlü cephaneleri (Genişletilmiş Menzilli Güdümlü Mühimmat-ERGM) yaklaşık 60 mil menzile fırlatabilmekteydi. Ancak ABD donanması Şubat 2008’de bir dizi testten sonra ERGM’yi terk etti. Birden fazla sorunla boğuşan 12 yıllık ve 600 milyon dolarlık proje böylece sona erdi.

Geminin Elektronik savaş (EW) kiti Raytheon AN / SLQ-32 (V) 3 sistemidir.Bu sistem kendini kanıtlamış, ABD Donanması yüzey gemileri tarafından taşınan ana Elektronik savaş (EW) kitidir. Elektronik savaş (EW) kitinin (V) 1 ve (V) 2 süitleri, aynı anda birden fazla tehdit için erken uyarı, tanımlama ve yön bulma özelliği sağlar.(V) 3 paketi ise birden fazla tehdide eşzamanlı olarak aktif yanıt sağlar. (V) 3’ün genişletilmiş bir versiyonu, uçak gemilerinde kullanılmaktadır.

Saldırı altındaki gemileri korumak ve düşman füzelerini yanıltacak chaff ve kızıl ötesi fişekleri atacak iki adet güverteye monte edilmiş 6 namlulu Lockheed Martin Sippican SRBOC sistemi bulunmaktadır. Denizaltından gelen torpidolara karşı ise Argon ST AN / SLQ-25A Nixie torpido tuzak sistemini içermektedir. ABD donanması Kasım 2006’da Nixie sisteminin (SLQ-25C) yükseltmiş, Şubat 2008’de daha da yükselterek (SLQ-25D) için sözleşme imzalamıştı.

‘Arleigh Burke Aegis’ sınıfı destroyerleri BAE Systems Australia MK-53 Nulka aktif füze tuzağı sistemi ile donatılmıştır. Nulka, gelen füzelerin gemiden uzaklaşmasını sağlayan, gezinen bir roket sistemidir.Sistem Canberra’daki Avustralya Savunma Bilim Teknoloji Örgütü ve Massachusetts’teki Lockheed Martin Sippican tarafından geliştirildi.ABD Donanmasında 100 den fazla gemide bu sistem kullanılmaktadır.

Kaynak: Ajanslar, USNI News, Sputnik, Euro news,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here