ABD Denizcilik İdaresi Deniz Akademisi öğrencilerinin eğitimi ve ulusal felaketlerde görev yapacak Çok Görevli Ulusal Güvenlik ve Eğitim (NSMV ) gemisi için yeni bir teklif talebi (RFP) yayımladı.

Teklifte yeni eğitim gemisinin gemi üretiminde deneyimli ve pazar uzmanlığı olan şirketlerin tercih edileceği belirtildi.

NSMV gemisi ABD Denizcilik Akademisinin denizcilik eğitim faaliyetlerine yardımcı olması bekleniyor. Ayrıca gemi kasırgalar ve depremler gibi ulusal ve uluslararası felaketlerde görev yapacak.

Geminin önemli görevi Denizcilik Akademisi öğrencilerine eğitim vermek. Eğitim için gemide sekiz deslik, Köprüde eğitim, laboratuvarlar ve bir oditoryum bulunacak. Seyir halinde 600 öğrenciye birinci sınıf akademik eğitim ortamı sağlanacak.

Gemide iki ayrı motor odası inşa edilecek.Birinci motor geminin tahrik sistemini beslerken, ikinici motor odası makine dairesi eğitiminde kullanılacak.

Gemi bir eğitim platformu olarak hizmet vermenin yanı sıra kasırgalar ve depremler gibi ulusal ve uluslararası felaketlerde ABD hükümetine destek olacak. Acil müdahelede 1000 yakın personeli barındıran NSMV gemisinde hastane imkanı, helikopter iniş pisti ve acil müdahale kurtarma faliyetlerinde görev yapacak şekilde donatılacak.

Gemi yan açılır rampalar sayesinde yardım araçlarının limana iniş ve çıkışına imkan verirken üzerideki vinç sayesinde konteyner depolama kabiliyetine sahip olacak.

ABD’nin Akademik eğitim için kullandığı gemiler geçen sonbaharda meydana gelen Harvey ve Maria kasırgalarında ve Kaliforniya orman yangınlarında aktif olarak kullanıldı.

En son Porto Riko kasırgasında da görev yapan bu gemiler Federal hükümete büyük destek oldu. FEMA Acil Durum Yönetimi uzmanı Dan Kelleher, ” Porto Riko’da meydana gelen kasırgada Akademi eğitim gemisi T/S Kennedy, Texas’tan kargo ve FEMA personelini alarak, hava trafiğinin yeniden açılmasından önce San Juan koyuna vardı. Koyda biz ve ABD Sahil Güvenlik gemisi bulunuyordu. Bu gemi binlerce insana güvenli yaşam ve uyku yeri sağladı.” ifadelerini kullandı.

NSMV gemilerinin tasarımı için Herbert Engineering (HEC) ile sözleşme 2015’te imzalandı ve 3.aşama tasarımı 2017 başında tamamlandı. Bu son tasarım ile geminin iki ana görevi eğitim ve afet müdahele konsepti bir teknede birleştirildi.

İlk NSMV’nin 2022 yılında Denizcilik İdaresi’ne teslim edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Navaltoday, MarineLink, HEC,

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here