Hava hücum harekatı icra edecek olan komando ve piyade birliklerinin ihtiyacını karşılayacak, 105 milimetre BORAN Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüs Sistemi’nin yıl sonunda seri üretimine başlanacağı bildirildi. 

BORAN‘ın test atışlarının başarıyla yapıldığını belirten Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli,  “Kısa sürede atışa hazır hale gelen 17 kilometre menzilli ve hafif yapısıyla helikopterle harekat bölgesine taşınabilen BORAN’ın seri üretimine yıl sonunda başlanacak” diye konuştu.

BORAN, hava hücum harekatı icra edecek olan komando ve piyade birliklerinin harekat ihtiyacını karşılayacak, bu birliklerin yapıları ile uyumlu, havadan taşınabilir obüs sistemi olacak.

BORAN Obüs Sistemi, modern komuta ve atış kontrol sistemleriyle konumunu ve istikametini belirleyerek, kısa sürede atış görevine hazır hale gelebilecek. Azami menzili 17 kilometre olan obüs, 6 bin 400 milyem ile atış yapabilme imkan ve kabiliyetine sahip olacak.

BORAN,ın ağırlığı azami bin 720 kilogram olup, Sikorsky S-70 genel maksat helikopteri ile harici yük, Chinook CH-47 helikopteri ile de hem harici hem dahili yük olarak taşınabilecek.

Obüs’ün 105 mm/30 cal namluya sahip olup, uzun menzilli mühimmat ile tugay hedeflerini etki altına alabiliyor.

Atış kontrol sistemleri vasıtası ile klasik mevzilenme prosedürlerine ihtiyaç olmadan atış komutu hesaplama ve hedefe yönelme sağlayabilir.  Atış sistemi karadan, havadan ve denizden intikal esnasında konum ve istikamet bilgilerini güncelleyerek -32/+44 çevre koşullarında kesintisiz 8 saat süresince her türlü atış görevini gerçekleştirebiliyor.

Kaynak: SSM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here