ABD Federal Soruşturma Dairesi (FBI) Joe Biden’ın 20 Ocak Çarşamba günü yapılacak yemin töreni öncesinde, güvenlik güçleri içinden düzenlenebilecek olası bir saldırıya karşı önlem almak amacıyla Ulusal Muhafız Birliği bünyesinde Washington’da görev yapacak 25 bin askeri güvenlik taramasından geçiriyor.

ABD Ordusu Genel Sekreteri Ryan McCarthy, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, kendisinin ve başka liderlerin herhangi bir tehdide ilişkin kanıta rastlamadıklarını söyledi. McCarthy, yapılan güvenlik taramalarında Washington’da görev başında olacak Ulusal Muhafız’larla ilgili şimdilik herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını da bildirdi.

Tören için gelen askerlere sıkı güvenlik taraması

McCarthy, yemin töreni günü Washington’da güvenliği sağlamakla görevlendirilen Ulusal Muhafız birlikleri hakkında, “Bu operasyonda görevlendirilen her bir kişiyi ikinci, üçüncü kez inceliyoruz, süreci devam ettiriyoruz” dedi.

Ordu Genel Sekreteri, yemin töreni günü öncesinde silahlı gösteriler düzenleme hazırlığında gruplar olduğu yönünde istihbarat aldıklarını kaydetti.

Güvenlik meselesi, Biden’ın yemin töreninin binlerce Başkan Trump destekçisinin ABD Kongresi’ne baskın düzenlemesinden iki hafta sonra yapılacak olması nedeniyle normalden çok daha büyük bir odak noktası haline geldi. Başkan Trump, ABD Kongresi’nin Biden’ın aldığı Seçiciler Kurulu oylarını tescillediği sırada destekçilerine Kongre binasına doğru yürüyüşe geçmeleri talimatı vermişti.

Kaynak: VOA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here