Finlandiya Hava Kuvvetleri, kullanım ömrünün sonuna yaklaşan F/A-18 Hornet uçaklarını değiştirmek için başlattığı ’HX Program’ kapsamında Eurofighter Typhoon uçaklarını test ettiğini açıkladı.

HX Programı kapsamında; Lockheed Martin F-35 Lightning II, Boeing F/A-18 Super Hornet, Dassault Rafale, Saab Gripen ve Eurofighter Typhoon uçakları için firmalara çağrı dosyası gönderilmişti.

Test ve değerlendirme safhası ilk olarak Eurofighter Typhoon uçakları ile başladı. Bu amaçla Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan çift koltuklu Typhoon T.Mk3 ve tek koltuklu FGR. Mk 4 model platformlar, Finlandiya’nın Pirkkala Hava Üssü’ne 9 Ocak’ta intikal etti. Testler Finlandiya’nın soğuk hava ortamında başladı.

Ocak ayı içerisinde Eurofighter Typhoon uçaklarının tecrübe uçuşlarının tamamlanması planlanıyor. Uçuşlarının tamamlanması ardından Hava Kuvvetleri değerlendirme sürecine geçerek uçak hakkında rapor hazırlayacak. Bütün uçakların değerlendirilmesinin ardından Helsinki yönetimi 2021 yılında nihai kararını açıklayacak. Yeni uçakların 2025-2030 yılları arasında Fin Hava Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

Projenin toplam maliyetinin 10 milyar milyar Euro’yu bulacağı ve yaklaşık 64 uçağın alınması öngörülüyor.

Kaynak: ukdefencejournal, C4 Defence, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here