Yerli ve millî ilk turbodizel havacılık motoru TEI-PD170’in seri üretim ilk parti 13 motor TEI tesislerinde düzenlenen tören ile TUSAŞ’a teslim edildi.

TUSAŞ‘ın yerleşkesinde düzenlenen törene Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ve misafirler katıldı. Törende konuşan SSB başkanı İsmail Demir şunları söyledi: “Savunma sanayiimizin belli alanlarda bir noktaya geldiğini görüyoruz. Özellikle platform üretiminde artık dünyanın söz sahibi ülkelerinden biri olma yolunda yol alıyoruz. Ancak bir süredir ısrarla her fırsatta alt bileşenler ve alt ileri teknolojilerine dair yürümenin yetmediği ve koşmamız gerektiğini vurguluyoruz.”

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sözleşme kapsamında toplamda 40 adet üretilecek olan TEI-PD170 motorunun 13 tanesi, düzenlenen törenle TUSAŞ’a teslim edildi. Törenin ardından GÖKBEY’e güç verecek TS1400 motorumuzun test alanında incelemelerde bulunuldu.” ifadeleri yer aldı.

TEI-PD170 motoru, Operatif İHA Motor Geliştirmesi Projesi (SSB-TEI) kapsamında yapılan ve Türkiye’nin ilk yerli ve milli motoru olma özelliğini taşıyor.

Motorun başta ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyaçlarını karşılaması hedefleniyor. Teslim edilen motorların Türk Deniz Kuvvetleri’nin  4 adet ANKA Blok-B ve 8 adet ANKA-S İHA’larında kullanılacak.

Törende konuşma yapan SSB başkanı İsmail Demir PD170’in AKINCI’da kullanılacağını söyledi. Demir, “Akıncı’nın belirli modelleri olacak.Bu modelerin bazılarında inşallah PD170 ile uçuruyor olacağız. Buradan AKINCIYA motor gönderiyoruz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

PD170 motorun yerlilik oranının yüzde 90’a yaklaştığını belirten İsmail Demir, TEI tarafından üretilen GÖKBEY’e kullanılacak olan bir diğer motor TS1400’ün testlerinin de başarılı geçtiğini söyledi. Ayrıca Demir, T70 Genel Maksat Helikopter için imal edilen T700-TEI-701D Turboşaft motorlarının 2020 yıl içerisinde 25 adet daha üretileceğini belirtti.

ANKA MALE İHA Sistemi’nde yer alan yabancı menşeili üç önemli alt sistemden biri olan Thielert Centurion 2.0S Motorunun yerini almak üzere TEI tarafından geliştirilen 170 bg kapasiteli, çift alternatörlü ve çift turbo şarjlı PD170 Turbodizel Havacılık Motoru, dört zamanlı ve 2.1 litre hacminde olup 20.000 ft irtifada 170 bg, 30.000 ft irtifada ise 120 bg güç sağlayabilmektedir.

TEI tarafından 2017 yılında ilk prototipi yapılan TEI-PD170 motoru, 27 Aralık 2018 yılında Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin ANKA platformu ile ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmişti.

Kaynak: TUSAŞ, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here