Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı kapsamında METEKSAN tarafından geliştirilen ALACA 35 GHz Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemleri teslimatının tamamlandığı açıklandı.

METEKSAN şirketinin yaptığı açıklamada, Türk Deniz Kuvvetleri komutanlığı tarafından gerçekleştirilen testleri başarı ile tamamlayan ALACA sisteminin teslimatı 2019 yılı Aralık ayı içerisinde tamamlanmıştır denildi.

“Milimetre Dalga Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemi” tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesine yönelik sözleşme 13 Temmuz 2018 tarihinde Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalanmıştı.

ALACA 35 GHz Radar Kesit Alanı Ölçüm Sistemleri; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı platformlarında bulunabilecek atış kontrol radarları ile güdümlü mermi arayıcı başlık radarlarından korunmasında önemli bir parametre olan radar kesit alanının ölçülmesinde kullanılacak.

Ayrıca mevcut veya yeni tasarlanacak platformların milimetre dalga radar kesit alanlarının iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan tedbirlerin test edilmesinde ve bu platformlarımızı hedef alması olası güdümlü mermilerin aldatılması ve karıştırılmasına yönelik karşı tedbir dekoy sistemlerinin belirlenmesinde kullanılacak.

ALACA sistemi ISAR (deniz platformunun silueti) kabiliyeti olan gemilerin ISAR görüntülerinin oluşturulmasına da imkân sağlayacak.

Kaynak: METEKSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here