Norveçli Amiral Louise K. Dedichen NATO’nun Askeri Komitesine atanan ilk kadın oldu. Dedichen, Askeri Komite Başkanı Hava Mareşali Sir Stuart Peach’in yardımcısı olarak görev yapacak.

Devir telim merasimde konuşan NATO Hava general Stuart Peach, ” NATO ve müttefiklerimiz cinsiyet dengeli bir ordunun öneminin farkında. İttifak genelinde karar alma pozisyonunda daha fazla kadın atanıyor.” dedi.

Başkana teşekkür eden Amiral Dedichen, “NATO’daki kadın sayısının artırılması ittifakın karşılaştığı güvenlik sorunlarıyla başa çıkmayı daha güçlü ve daha iyi hazır hale getiriyor” ifadelerini kullandı.

Amiral Louise K. Dedichen Norveç’in NATO Askeri Temsilcisi Amiral Yardımcısı Ketil Olsen’den görevi devraldı.

Amiral Dedichen, 2008 yılından bu yana Norveç Silahlı Kuvvetler Koleji başkanlığı yapıyordu. Ayrıca Norveç Deniz Kuvvetlerinde ilk kadın komodor olarak görev yapan Amiral Louise K. Dedichen, Norveç Savunma Bakanlığı ve Brüksel’deki askeri misyonlarda görev yaptı.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü Askeri Komitesi, NATO’nun üye devletlerin Savunma Şeflerinden oluşan bir organıdır. NATO bölgesinin ortak savunması için gerekli görülen önlemleri önermekle sorumlu olan Askerî Komite’nin başında 2018 yılından beri Britanyalı Hava Mareşali Sir Stuart Peach bulunmaktadır.

Kaynak: NATO, Forsvaret,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here