Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projesi kapsamında tedarik edilen son Bombardier Global 6000 uçağı TUSAŞ’a teslim edildi.

HAVA SOJ projesi için satın alınan üç uçağın Şubat 2019’da TUSAŞ’a ulaştığını belirten şirket, “Son uçak ise geçtiğimiz günlerde hangara çekildi. İlgili sistemler entegreedilerek testleri tamamlanacak olan ilk HAVA SOJ uçağının, 2023 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanıyor.” denildi.

Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti sistemleri ASELSAN tarafından uçaklara entegre edilecek. 

Yüksek irtifadan uçabilen HAVA SOJ sistemleri ile karşı unsurların radar ve haberleşme imkanlarını dinleyerek sinyal takibi gerçekleştirebiliyor. Sistem dünyada savunma sanayi ve elektronik harp alanında söz sahibi birkaç ülke tarafından alanında tecrübeli mühendis ve teknisyenlerimiz tarafından uygulanabiliyor.  

Düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedeflenmektedir.

Uçağın iç sistemleri ASELSAN tarafından geliştirilecek. 900 milyon TL + 430 milyon dolarlık projede, uçağa gerçekleştirilecek modifikasyonlar ise TUSAŞ tarafından yapılacak. Uçak olarak ilk testler Challenger 605 tipi iş jetinde gerçekleştirilecek.

Hava SOJ Sistemlerine entegre edilecek görev sistemleri yurtiçi imkanlarla üretilecektir. Proje kapsamında teslimatlar 2023-2027 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Proje takvimi, Faz-1 olarak adlandırılan, uçakların tedarik süreci ile başlayacak. Proje’nin 2’nci fazında ise tedarik edilen uçaklar, görev sistemlerine uygun şekilde; önce modifiye, daha sonra sertifiye edilecek. Projenin 3’üncü ve son fazında ise uçaklarda kullanılacak alt sistemlerin entegrasyonu ve yer testleri gerçekleştirilecek.

Türk Hava Kuvvetleri HAVA SOJ projesi ile düşman hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirecek, bir taaruz anında Hava Kuvvetleri harekatını etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak.

HAVA SOJ  alt sisteminde, Radar Elektronik destek, Elektronik taaruz alt sistemleri, haberleşme elektronik destek, elektronik taaruz alt sistemleri, kendini koruma alt sistemleri bulanacak.

Kaynak: TUSAŞ,Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here