Fransız Hava Kuvvetleri tanker uçakları, bir E-3F AWACS havada erken ihbar uçağı ve 5 Rafele ile oluşturduğu stratejik hava gücünü, 8 bin kilometre uzaklıktaki Cibuti Hava üssüne 10 saat süren uçuş ile simüle edilmiş hava saldırısı tatbikatı gerçekleştirdi.

Fransa’nın kuzey doğusunda bulunan Saint-Dizier-Robinson Hava Üssünden 4. Avcı Filosundan üç Rafale ve Mont-de-Marsan’dan 30. Avcı Filosundan iki Rafale sabahın erken saatlerinde havalandı. Harekata Fransa’nın Marsilya kentinin kuzeybatısındaki Istres Hava Üssü’nden 31. Havada Yakıt İkmal ve Stratejik Taşımacılık Filosunun yeni A330 MRTT Phénix ve 2 KC-135 tanker uçağı destek verdi.

Fransa’nın merkezinde bulunan Avord hava üssünden kalkan 36. Havadan Erken İhbar Filosuna bağlı E-3F uçağı, tüm tehditleri, operasyon rotasındaki hava durumunu tespit ederek eş zamanlı olarak stratejik hava gücüne ve FAS Operasyon Merkezi’ne (COFAS) Link 16 taktik veri bağlantısı üzerinden bilgi verdi.

Tatbikat planlamasında, Stratejik Hava Kuvvetlerinin üç çift koltuklu Rafale B F3-R savaş uçağı Cibuti’deki hedeflere füze saldırısı simüle edilirlen, iki tek koltuklu Rafale C F3-R savaş uçağı filoya koruma sağladı.

Yaklaşık 10 saatlik uçuşun ardından stratejik filo, Cibuti hava sahasına girmelerini engellemeye çalışan Cibuti’deki Hava Üssü 188’de konuşlu Mirage 2000-5 uçakları ile mücadele etti.

Kaynak: Fransa Savunma Bakanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here