Rusya’nın Orta Afrika Cumhuriyeti’ne (OAC) hükümeti desteklemek amacıyla yüzlerce paralı asker gönderdiği. bildirildi.OAC’da 27 Aralık’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, güvenlik güçleri ile isyancı gruplar arasında çatışmalar artmıştı.

Batı medasına çıkana haberler göre, Rusya’dan kalkan Ilyushin -76 kargo uçağının bu hafta sonu Orta Afrika Cumhuriyeti’ne indiği belirtildi.Gözlemciler Bangui havaalanına inen nakliye uçağından, Rus askeri kamyonunu, paralı askerler ve iki zırhlı personel taşıyıcının indiğini söyledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti yetkilileri, önümüzdeki hafta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde gerçekleşen sözde darbe girişimi sonrasında Rusya’nın ülkeye yüzlerce asker gönderdiğini doğruladı.

Hükümet sözcüsü Ange Maxime Kazagui Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ” ikili işbirliği anlaşması çerçevesinde Rusya birkaç yüz asker ve ağır silah gönderdi ” dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde (OAC) 27 Aralık’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, güvenlik güçleri ile isyancı gruplar arasında çatışmalar şiddetini artırdı.

OAC’de, hükümet ile silahlı gruplar arasında bizzat Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera’nın yürüttüğü barış görüşmelerinin ardından 11 Kasım’da barış anlaşması imzalanmasına rağmen ülkenin birçok bölgesinde isyancılar ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

OAC Ulusal Radyosu’ndan yapılan açıklamada ise 3R adlı isyancı grubunun lideri Sıdıkı Abbas’ın güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

OAC Dışişleri Bakanı Sylvie Temon, seçim sürecinin güvence altına alınabilmesi için, Rusya’dan ve Ruanda’dan yardım talebinde bulunduklarını açıkladı.

Ülkede, muhalefet partileri ise çatışma ortamında yapılacak seçimlerin demokratik ve şeffaf olmayacağını ileri sürerek, 27 Aralık cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi çağrısında bulundu.

OAC Anayasa Mahkemesi ayrılıkçı grup Seleka tarafından 2013’te darbeyle yönetimden indirilen ve Uganda’ya sürgüne gönderilen François Bozize’nin cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurusunu, devrik liderin “insanlığa karşı suç ve soykırıma teşebbüs” suçlamasıyla Birleşmiş Milletlerin (BM) yaptırım listesinde olması nedeniyle, kabul etmemişti.

Kaynak: Euronews, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here