Boeing firmasının Avustralya bölümü tarafından tasarımı yapılan ‘Loyal Wingman’ İnsansız Hava Aracı (İHA) ilk uçuş öncesi hazırlık kapsamında yüksek hızlı taksi testini başarıyla tamamladığı açıklandı.

Şirket Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Avustralya Hava Kuvvetleri ile yaptığı ilk uçuş öncesinde yüksek hızlı taksi testini başarıyla gerçekleştirdik.” ifadeleri yer aldı.

Boeing basın duyurusunda Loyal Wingman’ın küçük, orta ve yüksek hızlarda taksi testlerinde geçtiğini duyurdu. Boeing test personeli hız testinde İHA’nın hızlanması yer kontrol istasyonundan izlenip kayıt altına aldığı belirtildi.

Boeing Uçuş Testi yöneticisi Paul Ryder, “Test programımız iyi ilerliyor ve bugüne kadar topladığımız yer testi verilerinden memnunuz” dedi.

Boeing’in Avustralya BAE Systems ile birlikte yürüttüğü Loyal Wingman’ İnsansız Hava Aracı (İHA) Programına, 35’ten fazla Avustralyalı tedarikçi katılıyor.

Boeing Airpower Takım Sisteminin program direktörü Dr. Shane Arnott, “Şimdi odak noktamız, Loyal Wingman İHA’sını güvenli ve emniyetli bir şekilde uçuş testini yapmak” dedi.

Avustralya Hükümeti Loyal Wingman’ İHA projesine 40 milyon dolara yatırım yaptı.İnsansız Hava Aracı (İHA) 50 yıldan bu yana Avustralya’da tasarlanan ilk uçak olarak gösteriliyor.Ayrıca proje Boeing’in ABD dışından İHA ‘lara yaptığı en büyük yatırım özelliğide taşıyor.

Loyal Wingman’ platformu 2 bin deniz mili (3,704 km ) menzile sahip olacak. İHA 11,7 metre uzunluğa ve değiştirilebilir burun özelliği ile farklı tipte sensörler taşıyabilecek. Burun bölümünün görevler arasında hızlı değiştirilmesi, ana gövde aynı kalırken görevin özelliğine göre yeni set eklenerek İHA’ya yepyeni yetenekler kazandıracak.Bu da farklı müşterilerin İHA’yı isteklerine göre dizayn edebilme imkanı verecek. Platform istihbarat, keşif-gözetleme ve erken uyarı gibi görevleri yapabilecek.

Askeri uzmanlar ‘Loyal Wingman’ projesinin ‘oyun değiştirici ‘ bir gücü olabileceğini öne sürüyor. Özellikle hava koluna yeni taktikleri kullanma imkanı sağlarken, zorlu görevlerde insanlı platformaların risk almasını azalttığı belirtildi.

Kaynak: Boeing Australia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here