Güney Çin Denizi’ndeki Nansha Adaları’nda askeri ve tıbbi destek vermek amacıyla Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Nanyi-13 hastane gemisini görevlendirdi.

Nanyi-13 Hastane gemisi bölgede sivillere tıbbi destek, insani yardım ve acil durum gibi görevlerde mobil bir tıbbi güç olarak hizmet verecek. Gemi test, cerrahi klinik, ilaç, yanık tedavisi, özel tedavi ve psikolojik danışmanlık hizmetleri verecek bölümlerden oluşuyor.

Aynı zamanda gemide bilgisayarlı tomografi, dijital radyografi, renkli ultrasonik teşhis, gastroskop ve taşınabilir ileri yaşam destek cihazı gibi gelişmiş tıbbi ekipmanlar bulunuyor.

Çin hükümeti Güney Çin Denizi’nde bulunan Yongshu Resifi, Zhubi Resifi ve Meiji Resifi üzerine modern hastaneler inşa etti, fakat Nansha Adaları’nın deniz bölgesi çok geniş alana yayıldığından bu adalarda yaşayanlar doktor ve tıbbi desteğe ihtiyac duyuyor.

Nanyi 13’ün hizmete alınmasıyla birlikte, tıbbi destek boşluğunu doldurarak, gezici bir tıbbi güç olarak bölge genelinde hizmet verecek. Gemi bölgeye ziyaretlerini rutin hale getirecek.

Nanyi 13 hastane gemisi uzunluğu 109 metre, genişliği 17 metre ve deplasmanı 4.000 tondan fazla, gemi bir kurtarma helikopterine ev sahipliği yapabiliyor.

Kaynak: PLA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here