IDF, gemiye monteli Demir Kubbe ile Eilat bölgesinde Kamikaze İHA’yı vurdu

0
42

İsrail Savunma Kuvvetleri, Yemen’deki Husiler tarafından fırlatılan tek yönlü bir “intihar” İHA’sının Güney Sahil Kenti Eilat üzerinde “C-Dome” hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğünü açıkladı. İHA’nın füze sistemi tarafından düşürülmeden önce Kızıldeniz’den takip edildiği belirtildi.

Pazar gecesi Eilat sakinleri Donanmaya ait Sa’ar 6 sınıfı bir korvetten önleme füzesinin fırlatıldığını gördüklerini bildirdiler.

İsrail Savunma Kuvvetleri, İsrail Hava Kuvvetlerine bağlı mühendislerin, dün gece İran’ın geniş çaplı saldırısının ana hedefi olduğu bildirilen Güney İsrail’deki Negev Çölü’ndeki Nevatim Hava Üssü’nde pistteki bir deliği onarırken çekilmiş görüntülerini yayınladı. Üsse çok sayıda orta menzilli balistik füze isabet etmiş, sadece küçük çaplı hasara yol açtığı iddia edilmişti.

ABD Destekli Hava Savunma İran’ın Füze Saldırısını Durdurdu

Üst düzey bir ABD askeri yetkilisi, İran’ın dün geceki saldırıda İsrail’e fırlattığı 100’den fazla balistik füzenin büyük çoğunluğunun İsrail tarafından düşürüldüğünü açıkladı. Yetkili, İran’ın dün gece İsrail’in güneyindeki bir hava üssünü hedef almaya çalışan 3 orta menzilli balistik füzenin Doğu Akdeniz’de bulunan ABD Donanmasına ait Arleigh Burke Sınıfı Güdümlü Füze Destroyerleri USS Arleigh Burke (DDG-51) ve USS Carney (DDG-64) tarafından Standart Füze-3 (SM-3) ile önlendiğini belirtti.

Aynı yetkili, bir başka balistik füzenin de Irak’ın Erbil kenti üzerinde ABD Ordusuna ait bir Patriot füze bataryası tarafından düşürüldüğünü söyledi. 2024 yılının Ocak ayında İran’ın balistik füze saldırısından sonra Kuzey Irak’ın Erbil şehrindeki ABD Konsolosluğu ve Erbil Uluslararası Havalimanı’na konuşlandırılan ABD Ordusuna ait MIM-104 “Patriot” Karadan Havaya Füze Bataryası bir İran füzesini düşürmüştü.

Yetkili, engellemelerin çoğunun Arrow 2 ve Arrow 3 İsrail sistemleri tarafından gerçekleştirildiğini ve sadece İsrail hava sahası üzerinde değil, komşu ülkeler üzerinde de gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Askeri yetkiliye göre ABD’nin bölgedeki savaş uçakları da İsrail’e yönelen 70’ten fazla İran İHA’sını düşürdü.

Beyaz Saray İran Saldırısını Dakika Dakika Takip Etti

Üst düzey yetkili, ABD Başkanı Joe Biden’ın üst düzey yardımcılarıyla birlikte Durum Odası’nda olduğunu ve güncellemeleri gerçek zamanlı olarak takip ettiğini belirtti. 

Açıklamada, İran’ın İsrail’e eş zamanlı olarak 100’den fazla balistik füze fırlattığını ve bu füzelerin birkaç dakika içinde yere ineceğini öğrenildiğinde “gergin anlar” yaşandığı kaydedildi. Yetkili, bölgesel hava savunma sistemlerinin bu tehdidi engelleyip engelleyemeyeceği konusunda bir belirsizlik olduğunu da sözlerine ekledi.

Yetkili, “ABD Başkanı Joe Biden üst düzey yardımcılarıyla birlikte Durum Odası’ndaydı ve güncellemeleri gerçek zamanlı olarak alıyordu ve ABD savunmanın başarılı olduğunu teyit ettiğinde “biraz rahatlama oldu” dedi.

Üst düzey bir yetkili ise İsrail’in savunma kabiliyetinin son derece olağanüstü olduğunu ve ABD güçlerinin, özellikle de Doğu Akdeniz’deki iki (uçak gemisi görev gücü) tarafından desteklendiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here