İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Pazar günü yaptığı açıklamada, İran’ın İsrail’e ilk doğrudan saldırısını gerçekleştirdiğini duyurdu. Saldırıda yaklaşık 170 insansız hava aracı, 30 seyir füzesi ve 120 balistik füze kullanıldı.

IDF Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İran’ın gece boyunca İsrail’e yaklaşık 300 füze fırlattığını söyledi. Hagari, İsrail’in hava savunma sistemlerinin bu füzelerin %99’unu engellediğini açıkladı.

Hagari’ye göre füzelerin çoğu uzun menzilli Arrow hava savunma sistemi tarafından önlendi ve çoğunlukla İsrail hava sahasının dışında düşürüldü. Hagari, savaş uçaklarının da düzinelerce seyir füzesi ve düzinelerce insansız hava aracını önlediğini sözlerine ekledi.

Füzelerden bazıları İsrail’in savunmasını aşmayı başararak İsrail’in güneyindeki Nevatim Hava Üssüne isabet etti.

Hagari, üste bazı altyapı hasarı oluştuğunu ancak üssün her zamanki gibi çalıştığını belirtti.

İSRAİL’E ABD,İNGİLTERE, ÜRDÜN VE FRANSA YARDIMCI OLDU

Yetkililere göre ABD, İngiltere, Ürdün ve Fransa, İran’ın Cumartesi gecesi İsrail’e fırlattığı insansız hava araçlarının önlenmesine yardımcı oldu.

İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı yürüttüğü savaşı ağır bir şekilde eleştiren Amman’dan gelen güçlü destek dikkat çekti.

İran’ın, İsrail’in Suriye’deki bir konsolosluk binasına düzenlediği ve aralarında Devrim Muhafızları’nın elit Kudüs Gücü’nden iki üst düzey İranlı generalin de bulunduğu 12 kişinin ölümüne yol açan saldırıya misilleme yapacağını açıklamasının ardından ABD ve İsrail günlerdir bir saldırıya hazırlanıyordu.

Pentagon, kuvvetlerinin İran, Irak, Suriye ve Yemen’den fırlatılan ve İsrail’e doğru yönelen “düzinelerce füze” ve insansız hava aracını önlediğini söyledi.

Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları, bölgedeki açıklanmayan üslerden hareket eden ABD askeri güçlerinin Suriye’nin güneyinde Ürdün sınırına yakın Sweida ve Deraa vilayetlerinde İran’a ait bir dizi insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin yaptığı açıklamada, ABD’nin düzinelerce saldırıyı bertaraf ettiğini söyledi ancak komutanların son iki haftadır hazırlıklarını sürdürdüğü operasyona katılan gemi ya da uçaklara ilişkin ayrıntı vermedi.

IDF Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari Pazar sabahı yaptığı açıklamada, Fransa’nın da İsrail’in savunmasında yer aldığını doğruladı ancak Fransız jetlerinin İran tarafından fırlatılan füzelerden herhangi birini düşürüp düşürmediği konusunda kesin bir bilgiye sahip olmadığını söyledi.

Hagari, “Fransa’nın çok iyi bir teknolojisi, jetleri, radarı var ve hava sahasında devriye gezerek katkıda bulunduklarını biliyorum” dedi.

ÜRDÜN İRAN’A AİT ONLARCA İHA DÜŞÜRDÜ

Bölgedeki iki güvenlik kaynağına göre, Ürdün hava kuvvetleri, hava sahasını ihlal ederek İsrail’e doğru seyreden onlarca İran yapımı insansız hava aracını (İHA) yakalayıp düşürdü.

Pazar günü Ürdün kabinesi tarafından yapılan açıklamada, Ürdün’ün vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için hava sahasına giren bazı uçan cisimleri durdurduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu süreçte bazı füze ve İHA parçaları çeşitli yerlere düştü, ancak önemli bir hasar veya vatandaşlarda herhangi bir yaralanma meydana gelmedi” denildi.

Ürdün kaynakları, Ürdün Vadisi’nin Ürdün tarafında Kudüs’e doğru ilerleyen İHA’ların havada düşürüldüğünü bildirdi. Diğerleri ise Irak-Suriye sınırı yakınlarında durduruldu. Başkent Amman’ın güneyinde, Kudüs’e 60 kilometre (37 mil) uzaklıktaki mahallelerde düşürülmüş birkaç İHA görüldü.

Ürdün hükümet sözcüsü Muhannad Mubaideen, “İlgili makamlar, bölgedeki güvenlik durumuna bağlı olarak ihtiyati tedbirler kapsamında hava sahasını kapatma kararı aldı” dedi.

Krallığın olağanüstü hal ilan ettiğine dair basında çıkan haberleri yalanlayan Mubaideen, vatandaşlar arasında endişe yaratacak bir durum olmadığını da vurguladı.

Geçen yılın sonlarında Amman, Washington’dan sınır savunmasını güçlendirmek için Patriot hava savunma sistemleri konuşlandırmasını talep etmişti.

İNGİLTERE “MENZİL İÇİNDE HER TÜRLÜ HAVA SALDIRISINI ÖNLEME” SÖZÜ VERDİ

İngiltere Savunma Bakanlığı, gece saatlerinde yaptığı açıklamada, İran’ın İsrail’i insansız hava araçları ve füzelerle hedef almasının ardından Orta Doğu’daki İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri jetlerinin “mevcut görev menzilleri dâhilindeki hava saldırılarını gerektiği şekilde önleyeceğini” belirtti.

Açıklamada, “İran’ın artan tehditlerine ve Orta Doğu’da tırmanma riskine karşılık olarak Birleşik Krallık Hükümeti, gerilimi azaltmayı teşvik etmek ve daha fazla saldırıyı önlemek için bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışmaktadır” denildi.

İRAN, İSRAL’E DOĞRU DÜZİNELERCE İHA,SEYİR FÜZESİ VE BALİSTİK FÜZE FIRLATTI

İsrail Ordusu Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, İran’ın İsrail’e karşı şu ana kadar Irak’tan geçmekte olan düzinelerce Tek Yönlü “İntihar” Uçağından oluşan bir Saldırı başlattığını teyit etti. Uçakların İsrail’e ulaşmasının Saatler alacağını ve ABD’nin yanı sıra diğer Müttefik Ülkelerin GPS Karıştırma ve diğer Önlemleri ile bunların durdurulması konusunda çalışıldığını söyledi. 

Irak Güvenlik Yetkilileri, İran Hava Sahası üzerinde Güney ve Doğu Irak’ta düzinelerce Tek Yönlü “İntihar” dronu  tespit edildiğini ve bunların Batıya doğru ilerlediğini teyit etti.

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray Durum Odası’nda İran’ın İsrail’e yönelik saldırısını takip eden  Savunma ve Askeri Yetkililerle bir araya geldi.Başkan Biden, İsrail Başbakanı Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.

İsrailli yetkililer, İran’dan fırlatılan tek kullanımlık “intihar” drone’larının sadece bir başlangıç olduğunu ve İran’ın saldırının seyir füzeleri ve İran destekli milis gruplarının saldırılarını da içermesini beklediklerini değerlendiriyor.

RAF Voyager KC2 tanker uçağı, Güney Kıbrıs’taki Akrotiri’den havalandı ve muhtemelen RAF Typhoon savaş uçaklarına Doğu Akdeniz üzerinde yakıt ikmali yapacak.Ayrıca ABD Hava Kuvvetlerine ait çok sayıda tanker uçağı Irak’ın batısı üzerinde uçuyor. Muhtemelen ABD savaş uçaklarına yakıt ikmali yapıyorlar.

Kuzey Irak’taki Erbil Uluslararası Havalimanı, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısı ve Irak Hava Sahası’nın kapatılması nedeniyle geçici olarak tüm uçuşlara kapatıldı.

Kudüs’te Hava Saldırısı Sirenleri Çaldı Gökyüzünde Bir Dizi Patlama Sesi Duyuldu

KUDÜS’TE HAVA SALDIRISI SİRENLERİ ÇALDI; GÖKYÜZÜNDE BİR DİZİ PATLAMA SESİ DUYULDU

Patlama seslerinin İran’a ait insansız hava araçlarından geldiği tahmin ediliyor.

Yetkililerden patlamaların yaklaşan bir saldırı mı yoksa önleyici bir tedbir mi olduğuna dair henüz bir açıklama gelmedi. Güney İsrail’deki Negev Çölü’nde çok sayıda İHA’nın vurulduğu, Kuzey Irak’taki Erbil Uluslararası Havalimanı ve Batı Irak’taki El-Esad Hava Üssü’nde bulunan ABD güçlerine de saldırı düzenlendiği belirtiliyor.

Ürdün’ün başkenti Amman’ın üzerinde hava savunma sistemleri İran dronlarına karşı devreye girdi. Bölge yetkilileri Reuters’e verdiği bilgide, Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetlerine bağlı uçakların Kuzey ve Orta Ürdün üzerinde İran’a ait bir düzineden fazla tek yönlü “intihar” dronu düşürdüğünü açıkladı.

İsrailli bir savunma yetkilisi Ordu Radyosuna verdiği demeçte, İsrail’e ateşlenen yüzlerce İran insansız hava aracından 100’den fazlasının İsrail hava sahası dışında durdurulduğunu söyledi. Haberde insansız hava araçlarının Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık tarafından da düşürüldüğü belirtiliyor.

İRAN SALDIRISI EN KÖTÜ DURUM SENARYOSU ; ORTA DOĞU’DA BÜYÜK BİR SAVAŞA NEDEN OLABİLİR

ABD’li yetkililer İsrail’in kayıplar olsun ya da olmasın karşılık vermesini beklediklerini ve bu karşılığın doğrudan İran Silahlı Kuvvetlerini hedef alacağını ifade etti. ABD Savunma ve İstihbarat Yetkilileri, İran’ın devam etmekte olan bu saldırısının “en kötü durum senaryosu” olduğunu ve bunun Orta Doğu’da büyük bir savaşa neden olabileceğini belirttiler.

Kaynaklar, ABD ve İngiliz uçaklarının Suriye ve Ürdün üzerinde İsrail Hava Kuvvetlerine İran’a ait tek yönlü “intihar” İHA’larının önlenmesinde yardımcı olduğunu bildiriyor. İsrailli istihbarat yetkililerinin İran ve Irak’tan İsrail’e doğru onlarca tek yönlü “intihar” uçağı ve kara seyir füzesi fırlatıldığını tespit ettiği bildirilirken, bu uçak ve füzelerin Negev Çölü’ndeki bir İsrail Hava Kuvvetleri Üssü ile Golan Tepeleri’ndeki mevkileri hedef alabileceği düşünülüyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, devam etmekte olan İran saldırısına nasıl karşılık verileceğine karar vermek üzere saat 6:00’da bir durum değerlendirmesi yapacak.

İSRAİL,İRAN’A KARŞILIK VERMEYE HAZIRLANIYOR

İsrail, İran’a karşı birkaç gün sürecek bir savaşa hazırlanıyor ve yakın zamanda bir İsrail müdahalesi bekleniyor.

ABD’li yetkililer, İsrail’in kayıplar olsun ya da olmasın karşılık vermesini beklediklerini ve bu karşılığın doğrudan İran Silahlı Kuvvetlerini hedef alacağını ifade etti.

İsrailli yetkililer İbranice medyaya yaptıkları açıklamada, şu an itibariyle İran’dan İsrail’e balistik füze fırlatıldığına dair herhangi bir bilgi olmadığını söyledi.

Orta Doğu genelinde; Mısır, İsrail, Lübnan, Ürdün, Irak, Kuveyt ve İran’ın bazı bölgelerinin hava sahaları ticari uçuşlara kapatıldı. Lübnan’dan fırlatılan füzeler nedeniyle Kuzey İsrail’deki sınır kasabaları için kırmızı alarm verildi.

ÜRDÜN OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETTİ

Reuters’a konuşan güvenlik yetkilileri, Ürdün’deki hava savunma sistemlerinin yüksek alarma geçirildiğini ve Ürdün hava sahasına girecek herhangi bir düşman hedefe müdahale etmeye hazır olduklarını bildirdiler. Öte yandan Ürdün, İran’ın İsrail’e yönelik devam eden saldırıları nedeniyle Olağanüstü Hal ilan etti.

İsrail medyası, İsrail Hava Kuvvetleri’nin şu anda Suriye ve Ürdün hava sahası üzerinde İran’a ait insansız hava araçlarını engellediğini aktarıyor.

Suriye Ordusu, Başkent Şam çevresindeki Hava Savunma Sistemlerini ve ülke genelindeki Askeri Üsleri yüksek alarma durumuna geçirdi.

İsrail’in kuzeybatısındaki Hayfa şehrinde ve kuzey İsrail’de sivil halka bomba sığınaklarına gitmeleri çağrısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here