Ukrayna’da ABD İHA’ları Fiyaskosu!

0
58

Küçük insansız hava araçları (İHA), Ukrayna’daki savaş alanlarında beklenen performansı gösteremedi. Ukraynalı yetkililer, ABD’den tedarik edilen İHA’ların pahalı ve arızaya açık olmasından şikayetçi.

Wall Street Journal’ın 10 Nisan tarihli haberine göre, ABD, Ukrayna’ya Amerikan yapımı bir dizi küçük İHA tedarik etti. Fakat bu İHA’ların cephede anlamlı bir etki yaratamadığı belirtiliyor.

Ukraynalı yetkililer ve eski ABD savunma yetkilileri, İHA’ların pahalı, arızaya meyilli ve tamiri zor olduğunun altını çiziyor. Rus elektronik harp sistemlerine karşı da hassas olan bu İHA’ların rotalarından saparak kaybolma riski taşıdığı da biliniyor.

Ukrayna’ya yüzlerce İHA tedarik eden Skydio şirketinin CEO’su Adam Bry, “Ukrayna’da her sınıf ABD İHA’sı itibar görmedi. Diğer sistemler kadar iyi çalışmadılar.” ifadelerini kullandı.

Kiev yönetimi, SZ DJI Technology gibi hazır donanıma sahip daha ucuz Çin dronlarına yönelmeye başladı. Gazete haberine göre, Ukraynalı şirketler yerli drone üretimi için Çinli bileşenlere güveniyor.

Çin, Rusya için de önemli bir drone kaynağı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, geçtiğimiz Ekim ayında Rusya’nın sahip olduğu İHA’ların çoğunun Çin’den ithal edildiğini itiraf etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Şubat ayında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nde İHA’lar için ayrı bir birim oluşturulmasını öngören bir kararname imzaladı.

Stratejik Endüstriler Bakan Yardımcısı Hanna Hvozdiar, Ukrayna’nın her ay 150.000 drone üretme kapasitesine sahip olduğunu ve yıl sonuna kadar 2 milyon drone üretebileceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here