Ertuğrul’un İzinde: TCG Kınalıada Japonya’ya Hareket Etti

0
70

Türkiye ile Japonya Arasındaki İlişkilerin Tesisi’nin 100’üncü Yıl Dönümü” ve “ERTUĞRUL Fırkateyni’nin Japonya Seyri’nin 134’üncü Yıl Dönümü” kapsamında TCG KINALIADA (F-514) korveti, 8 Nisan 2024 tarihinde Foça Deniz Üs Komutanlığında düzenlenen törenle Japonya’ya hareket etti.

Törene, Güney Deniz Saha Komutanı Tümamiral Yalçın Payal, Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral Serhat Sözbir, Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral İbrahim Özdoğan, Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Koray Vural ve TCG Kınalıada personelinin aileleri katıldı.

TCG Kınalıada Komutanı Deniz Yarbay Serkan Doğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk ilişkilerine atıfta bulunarak, Ertuğrul Fırkateyni’nin tarihi seyrini anlattı. Doğan, TCG Kınalıada’nın Türk dış politikasını desteklemeyi ve yeni ilişkilerin kurulmasına katkı sağlamayı amaçladığını vurguladı.

Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Koray Vural ise Türk Deniz Kuvvetleri’nin dünya barışına katkıda bulunduğunu belirterek, denizcilerin vatan ve millet aşkıyla görevlerini başarıyla yerine getirdiğini ifade etti.

Törenin ardından TCG Kınalıada, Foça Leventler Limanı’ndan ayrılarak Suudi Arabistan’ın Cidde şehri ne doğru yola çıktı. Bu seyir, Türk Deniz Kuvvetleri’nin diplomatik faaliyetler içeren önemli bir görevi olarak değerlendiriliyor.

134 gün süreyle yaklaşık 27 bin deniz mili mesafe gidilerek icra edilecek görev süresince; Suudi Arabistan, Cibuti, Somali, Maldiv Adaları, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Tayland, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Japonya, Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Hindistan, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan ve Ürdün’ü kapsayan toplam 20 ülkede 24 liman ziyareti yapılacak.

Deniz Kuvvetleri’nin Uzakdoğu Yolculuğu

Ertuğrul Fırkateyni’nin 1890 yılında Japonya’ya yaptığı seyahat ve trajik sonu, iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir yere sahiptir. 1990 yılında Ertuğrul’un batmasının yüzüncü yıldönümünde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Turgutreis fırkateyni aynı rotadan Japonya’ya gitmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 2015 yılında da 125. yıl dönümü dolayısıyla TCG Gediz fırkateyni ile Japonya’ya bir seyahat düzenlemiştir.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014, Tuğamiral Ali Murat Dede komutasında Afrika kıtasına yönelik bir sefer gerçekleştirmiştir. Görev grubu, Afrika ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkiler tesis edilmesine katkıda bulunmuştur.

Ertuğrul Faciası

Ertuğrul Fırkateyni, Sultan II. Abdülhamit’in Japon İmparatoru’na verdiği imtiyaz nişanını ve çeşitli hediyeleri götürdükten sonra 16 Eylül 1890’da Kushimoto kayalıklarına çarparak batmıştır. Okyanus aşmaya yeterli olmayan gemi, dönüş yolunda fırtınaya yakalanmış ve 540 denizci hayatını kaybetmiştir. Bu trajik olay, iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da güçlendirmiştir.

Japon halkı, Ertuğrul’un mürettebatını anmak için bir anıt yapmış ve bir şarkı bestelemiştir. Her anma töreninde anıta giden Japonlar, besteledikleri şarkıyı söylerken, kendileri için gelen askerleri hiç unutmayacaklarını dile getiriyor.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin Uzakdoğu yolculukları, Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk ve iş birliğinin simgesidir. Ertuğrul Fırkateyni’nin trajik sonu, iki ülke arasındaki bu güçlü bağları daha da pekiştirmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here