Bayraktar Kalkan DİHA Uçuş Testlerini Tamamladı

0
59

Baykar Firmasının Dikey İniş ve Kalkış Yapabilen İnsansız Hava Aracı (DİHA) Bayraktar Kalkan’ın Uçuş Testleri Başarıyla Tamamlandı.

Test uçuşu Edirne Keşan’da gerçekleştirilen insansız hava aracı DİHA, keşif ve istihbarat görevlerinde kullanılacak.

Baykar Kalkan DİHA (Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı), 30. uçuş testini Edirne Keşan’da bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirdi. Keşif ve istihbarat görevleri için faaliyetler yürütebilecek DİHA, test kapsamında 14 bin 500 feet irtifaya çıkarak toplamda 70 saatlik başarılı bir uçuş süresini tamamladı.

Otomatik rota takibi, hedef takibi, çember atma ve eve dönüş modlarını gerçekleştirebilen Dikey İnsansız Hava Aracı, Baykar tarafından geliştirilen BG-160 kamerasıyla uçuşunu icra etti.

Gücünü 4 adet elektrikli motor ve 1 adet düşük tüketimli benzinli motordan alan Bayraktar Kalkan DİHA, elektrik motorlarıyla dikey kalkış yaptıktan sonra seyir uçuş moduna geçerek seyrini sadece benzin motoru ile gerçekleştiriyor.

Bu motorlar ile 14 bin 500 feet irtifaya çıkan Bayraktar Kalkan DİHA, 7 saatten fazla görev uçuşu icra edebiliyor. Dikey kalkış ve iniş yapabilen milli DİHA, herhangi bir piste ihtiyaç duymadan üs bölgelerinde ve yüzer platformlarda rahatlıkla görev uçuşları gerçekleştirebiliyor.

DİKEY İHA’lar bir piste ihtiyaç duymadan her yerden kalkış ve iniş yapabilirler. Bu da onları dar alanlarda, kentsel ortamlarda veya afet bölgelerinde çalışmak için ideal hale getirir. Havada durma ve hareketi hassas bir şekilde kontrol etme yetenekleri, arama ve kurtarma veya altyapı denetimi gibi karmaşık görevlere olanak tanır.

Pist gerektirmedikleri için DİHA’lar hızlı ve kolay bir şekilde uçurulabilir ve kritik görevler için müdahale sürelerini en aza indirir. Pist bağımlılığının olmaması, özel fırlatma ve iniş tesislerine olan ihtiyacı ortadan kaldırarak genel operasyonel maliyetleri azaltabilir.

Temel uçuş performans kriterleri

150 Kilometre Haberleşme Menzili

45-50 Knot Seyir Hızı

80 Knot Maksimum Hız

9000 Feet Operasyonel İrtifa

15000 Feet İrtifa Tavanı

12 Saat Havada Kalma Süresi

5 Metre Kanat Açıklığı

1.5 Metre Uzunluk

Dikey İniş Kalkışlı

5 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi

50 Kilogram Azami Kalkış Ağırlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here